– Polska jest zainteresowana kwestiami związanymi z przeglądem WPR 2014-2020 w 2016 r. oraz reformą WPR po 2020 r. – mówił Krzysztof Jurgiel. – Uważamy, iż kierunkowa dyskusja o kształcie WPR po 2020 r. na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa powinna być włączona w program formalnych spotkań Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa – dodał.
Minister Jurgiel argumentował, że rozpoczyna się już dyskusja na przeglądem Wieloletnich Ram Finansowych UE, gdzie analizie poddaje się fundamentalne pytania o europejską wartość dodaną Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście przyszłości budżetu UE.
Nie należy się jednak spodziewać, że dyskusja na temat przeglądu WPR odbędzie się szybko. Głównym tematem rozmów unijnych ministrów rolnictwa jest teraz trudna sytuacja na rynkach rolnych. Polska przedstawiła swoje propozycję poprawy sytuacji w rolnictwie (o czym pisaliśmy tutaj), dlatego wszystkie kraje członkowskie otrzymały czas, by przedstawić także swoje pomysły na piśmie w terminie do 25 lutego br. Do wszystkich tych uwag Komisja Europejska ustosunkuje się na kolejnym posiedzeniu unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbędzie się 14 marca br.
oprac. bcz na podstawie MRiRW
Fot. Sierszeńska