StoryEditor

Kolejne dopłaty do zbóż i rzepaku. Zobacz zasady, stawki i wzór wniosku!

Rolnicy, którzy wyprodukowali i sprzedali zboża, kukurydzę oraz rośliny oleiste, złożyli wniosek w ARIMR, ale nie załapali się na pomoc z powodu wyczerpania limitu pieniędzy, mogą teraz wreszcie otrzymać pomoc. KE zgodziła się na zwiększenie pomocy na ten cel, ale rolnicy musza złożyć nowe wnioski. Jak to zrobić?
07.10.2023., 11:10h

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowały o możliwości ubiegania się przez rolników o dopłaty do kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku przez rolników, którzy nie otrzymali tego wsparcia w pierwszym naborze z uwagi na wyczerpanie puli przeznaczonej na ten cel. Teraz Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten cel kolejnych 132,3 mln euro, czyli ok. 610 mln zł.

Pomoc krajowa dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku.


Przypomnijmy, że jest to pomoc finansowa dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją federacji rosyjskiej wobec Ukrainy. Jeszcze w piątek 6. października br. ARiMR rozpoczęła nabór wniosków o udzielenie tych dopłat poszkodowanym rolnikom.

Kto może otrzymać dopłaty do zbóż, kukurydzy i rzepaku?

Dopłaty do zbóż, kukurydzy, rzepaku i rzepiku może otrzymać producent rolny:

  • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
  • który spełnił warunki przyznania pomocy, o której mowa w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych (Dz. U. poz. 762, 928 i 1320), i mimo tego nie otrzymał tej pomocy.


Jakie są warunki otrzymania dopłat do zbóż, kukurydzy i rzepaku?

Dopłaty do zbóż, kukurydzy i roślin oleistych przyznawane są w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na wniosek tego producenta złożony na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR. 

Składając wniosek o udzielenie pomocy producent rolny składa oświadczenie o:

  1. zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy oraz niewypłaceniu mu pomocy, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych,
  2. zrzeczeniu się prawa do pomocy, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych.
POBIERZ WZÓR WNIOSKU O DOPŁATY DO ZBÓŻ< KUKURYDZY I RZEPAKU

POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DO WNIOSKU O DOPŁATY

Jak złożyć wniosek o dopłaty do zbóż, kukurydzy i rzepaku?


Wniosek o udzielenie pomocy trzeba złożyć terminie do 31 października 2023 r. do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Można to zrobić:
  • bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
  • przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP,
  • usługi mObywatel na stronie gov.pl,
  • lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub usługi mObywatel, aby wniosek trafiał do biura powiatowego ARiMR należy starannie wskazać dane swojego biura powiatowego ARiMR. Składając wniosek przez platformę ePUAP lub usługi mObywatel ważne jest aby do pisma przewodniego załączać wniosek o udzielenie pomocy podpisany podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

W przypadku składania wniosku o pomoc finansową przez platformę ePUAP:
- wybieramy Biuro Powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego (formatka "Wybierz urząd lub instytucję, do której składasz pismo"
- wpisujemy "Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (wybrane Biuro Powiatowe)"
- zatwierdzamy klikając lewym klawiszem myszy na nazwę wybranego BP z listy rozwijanej).

W przypadku składania wniosku o pomoc finansową za pośrednictwem usługi mObywatel:
- uruchamiamy proces z ikony „Zaloguj” na stronie www.gov.pl
- wybieramy "Katalog usług"
- następnie wybieramy funkcję "Pismo ogólne" --> "wyślij pismo ogólne"
- wpisujemy nazwę Biura Powiatowego do którego chcemy wysłać wniosek
- zatwierdzamy klikając lewym klawiszem myszy na nazwę wybranego BP z listy rozwijanej
- wybieramy rodzaj pisma
- uzupełniamy tytuł pisma i treść pisma.

Co ważna, za datę złożenia wniosku będzie uważana data nadania  (w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i przesyłki pocztowej) lub data złożenia w kancelarii (w przypadku złożenia w kancelarii Biura Powiatowego).

Jakie są stawki dopłat do zbóż, kukurydzy i rzepaku?

Pomoc będzie ustalana zgodnie z przepisami rozporządzenia rady ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez agencję restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych.

W przypadku sprzedaży żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 15 lipca 2023 r. pomoc nie może przekroczyć:
  1. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej, o której mowa w art. 36 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 (Dz.Urz. UE 347 z 20.12.2013, str. 608, z późn. zm.), na podstawie wniosku, który producent złożył w 2022 r. o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, oraz
  2. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, przy czym powierzchnia upraw żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i liczby:
  • 4,5 - w przypadku upraw jęczmienia lub pszenżyta,
  • 3,5 - w przypadku upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku;
W przypadku sprzedaży kukurydzy w okresie od dnia 15 kwietnia 2023 r. do dnia 15 lipca 2023 r. pomoc nie może przekroczyć:
  1. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw kukurydzy zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej, o której mowa w art. 36 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009, na podstawie wniosku który producent złożył w 2022 r. o przyznanie płatności bezpośrednich w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomniejszonej o powierzchnię upraw kukurydzy, do której rolnikowi lub małżonkowi rolnika przyznano pomoc, o której mowa w § 13zt ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR, oraz
  2. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw kukurydzy, przy czym powierzchnia upraw kukurydzy stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i liczby 7.

Zgodnie z rozporządzeniem suma powierzchni upraw, nie może być większa niż 300 ha pomniejszone o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub małżonkowi rolnika przyznano pomoc, o której mowa w §13zt ust. 1 lub § 13zw ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR, z wyjątkiem powierzchni upraw kukurydzy, do której rolnikowi lub małżonkowi rolnika przyznano pomoc, o której mowa w § 13zt ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR.

W przypadku gdy o przyznanie pomocy ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, przy przyznawaniu pomocy danej spółdzielni maksymalny limit 300 ha ustala się, na jej wniosek, jako iloczyn tego limitu oraz liczby członków danej spółdzielni, jeżeli spółdzielnia ta poddała się lustracyjnemu badaniu, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648), w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o udzielenie pomocy.

oprac. bcz na podst. ARiMR
Fot. Envato Elements

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 18:38