Szef Agencji Restrukturyzacji przyznał, że sytuacja jaką zastał po objęciu stanowiska była bardzo trudna. Dlatego od razu rozpoczęto negocjacje z firmą odpowiedzialną za system informatyczny, z którą podpisano aneksy do umów. W efekcie na koniec roku na kontach rolników było 20% dopłat bezpośrednich (wobec 16% rok wcześniej). Kolejne 3 miliardy wypłacono w styczniu. – Na przełomie lutego i marca wypłacimy 2,5 mld złotych, a na przełomie marca i kwietnia 6 mld. – przekonywał posłów podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Daniel Obajtek.
– Z kampanią 2015 roku poradzimy sobie, ale w 2016 roku też będą kłopoty. Wraz z ministerstwem rolnictwa ustaliliśmy, że zmienimy zasady realizacji płatności. Od tego roku od grudnia w pierwszej kolejności będą szły większe dopłaty bezpośrednie. – zapowiedział prezes Obajtek.
Posłowie pytali o zmiany jakie planuje nowe kierownictwo ARiMR w celu zwiększenia efektywności jej działań. Prezes Obajtek poinformował, że zamierza wzmocnić departament informatyki tak, aby sama Agencja mogła zajmować się obsługą niektórych programów. Będą też zmiany organizacyjne polegające na łączeniu niektórych departamentów. Szef ARiMR zapowiedział wprowadzenie programu oszczędności. – Za dużo pieniędzy szło na gadżety i promocję, dokonamy też cięć w nagrodach i premiach dla pracowników. W całej ARiMR będzie też audyt, gdy się zakończy poinformujemy o jego efektach – powiedział Daniel Obajtek.
Posłowie opozycji pytali o plany ministerstwa rolnictwa dotyczące obietnic wyborczych wyrównania dopłat bezpośrednich. Obecny na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki powiedział, że w resorcie powstał specjalny zespół, który przygotowuje polskie stanowisko dotyczące przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej. - Będziemy mocno podnosić nasze stanowisko na forum Unii Europejskiej jeszcze w tym roku oraz szukać sprzymierzeńców dla tego stanowiska w Europie - zapowiedział wiceminister Jacek Bogucki. wk
Fot. Sierszeńska