Liczba wniosków zapewne się zwiększy, ponieważ część rolników zapewne zdecydowała się na wysłanie ich za pośrednictwem poczty i minie trochę czasu, aż trafią do ARiMR. Do tej pory przeprowadzono dwa nabory o ten rodzaj pomocy, w tym jeden dla rolników z terenów objętych afrykańskim pomorem świń.
Aby więcej rolników mogło skorzystać z premii na „Restrukturyzację małych gospodarstw” w obecnym naborze złagodzono kryteria przyznawania tego wsparcia. Głównie chodziło o skrócenie okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Wystarczyło by rolnik był nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i żeby w okresie 12 miesięcy zanim złoży wniosek, nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Pozostałe kryteria nie zmieniły się i rolnik dalej zobowiązany jest do przygotowania biznesplanu i zrealizowania go. Wnioski złożone przez rolników zostaną poddane ocenie, a przyznane im punkty i ich łączna suma będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.
Wsparcie na „Restrukturyzację małych gospodarstw” ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł, która jest wypłacana w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu, rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po realizacji biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.
oprac. mm
źródło: ARiMR
StoryEditor
Koniec przyjmowania wniosków o pomoc na „Restrukturyzację małych gospodarstw”
W okresie od 18 czerwca do 17 lipca br. do oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 6793 wniosków o pomoc na „Restrukturyzację małych gospodarstw”.