Wnioski o pomoc z tego programu będą składane razem z wnioskami o dopłaty bezpośrednie za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Co ciekawe, jak wynika z uzasadnienia ustawy, rolnicy nie będą wskazywać konkretnych zwierząt, dla których ubiegają się o pomoc, a ARiMR sama ustali, które zwierzęta mogą być objęte wnioskiem na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ).
Będą to zwierzęta, które spełniają warunki przyznania pomocy pod względem gatunku, płci i wieku – czyli tego, co można wyczytać z danych w IRZ.
Jak wynika z proponowanych przepisów, ubiegając się o płatność za dobrostan rolnik podejmuje zobowiązanie roczne, a w jednym gospodarstwie można realizować więcej niż jeden wariant. W warunkach przyznawania pomocy kryje się jednak sporo haczyków, które mogą skutecznie ograniczyć grono beneficjentów.
Konieczny plan
Każdy ubiegający się o płatności za dobrostan musi mieć „Plan poprawy dobrostanu”. Kopie stron planu trzeba dołączyć do wniosku (zapewne w postaci skanu za pomocą aplikacji eWniosekPlus). Jeżeli w kolejnym roku gospodarz będzie zamierzał ubiegać się ponownie o ...