StoryEditor

Które banki udzielą kredytów preferencyjnych?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wystąpiła z propozycją współpracy do banków zainteresowanych udzielaniem kredytów preferencyjnych. W pierwszym konkursie ofert, który zakończył się 6. marca, chęć współpracy z ARiMR zgłosiło 8 banków.
12.03.2015., 10:03h

Agencja wystąpiła do tych banków o zweryfikowanie złożonych ofert w zakresie wysokości opłat i prowizji na rzecz banku oraz marży banku, o którą powiększana będzie stopa referencyjna WIBOR 3M przy ustalaniu oprocentowania.

W związku z powyższym Agencja ponownie zaprasza banki zainteresowane podjęciem współpracy do składania ofert, zawierających informacje o:

  • wysokości planowanego do wykorzystania limitu akcji kredytowej dotyczącego kredytów inwestycyjnych z dopłatami Agencji do oprocentowania,
  • proponowanej wysokości opłat i prowizji na rzecz Banku związanych z kredytami z dopłatami Agencji i częściową spłatą kapitału, o których mowa w § 7 ust. 4 pkt. 1 rozporządzenia z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • proponowanej marży Banku, o którą powiększana będzie stopa referencyjna WIBOR 3M przy ustalaniu oprocentowania kredytów inwestycyjnych i "klęskowych", o którym mowa w § 3 ust. 11 oraz § 5 ust. 12 ww. rozporządzenia,
  • liczbie placówek na terenie kraju na obszarach wiejskich.


Agencja przyzna limit akcji kredytowej dla kredytów inwestycyjnych z zachowaniem poniższych zasad:

  • wysokość opłat i prowizji na rzecz banku związanych z udzielonym kredytem - waga 50%,
  • marża banku, o którą powiększana będzie stopa referencyjna WIBOR 3M przy ustalaniu oprocentowania kredytów - waga 45%,
  • liczby placówek na terenie kraju na obszarach wiejskich - waga 5%.

W przypadku banków, które w latach 2012-2014 udzielały kredytów z dopłatami ARiMR
do oprocentowania, limit zaproponowany przez bank w ofercie nie może przekraczać 120% średniorocznej akcji kredytowej dotyczącej kredytów inwestycyjnych z dopłatami ARiMR do oprocentowania, wygenerowanej przez bank w latach 2012-2014. Zasada ta nie dotyczy banków, które w latach 2012-2014 nie udzielały ww. kredytów.

Wysokość limitu akcji kredytowej dla banku będzie zależała od ilości uzyskanych punktów w wyniku weryfikacji ofert i wyniesie następujący % oferowanego limitu:

  • 100% dla banku, który uzyska największą liczbę punktów,
  • 50% dla banku, który uzyska drugą w kolejności liczbę punktów,
  • do 25% dla pozostałych banków.

Bankowi, który w latach 2012-2014, nie udzielał kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania, może zostać przyznany wstępnie limit w wysokości 50% zaoferowanego limitu, ale nie większy niż 10% limitu przyznanego Agencji w ustawie budżetowej na 2015 r.
W trakcie roku Agencja przewiduje możliwość zwiększenia na wnioski banków limitu akcji kredytowej, w ramach posiadanych środków finansowych.

Banki mają czas na złożenie swoich ofert do poniedziałku 16. marca do godz. 12:00 w Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie.

oprac. bcz

Źródło: ARiMR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 19:33