Zapytaliśmy resort rozwoju o to, czy nowe regulacje prawne dotyczą także właścicieli gospodarstw rolnych, bez względu na to, czy są płatnikami podatku VAT na zasadach ogólnych, czy są rolnikami ryczałtowymi.
Z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynika, że limit operacji gotówkowych rolników jednak nie dotyczy. Dlaczego?
Poniżej cytujemy obszerne fragmenty wyjaśnień, które otrzymaliśmy od urzędników.
Działalność rolników wykonywana w zakresie określonym w art. 3 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, z późn. zm.), zwana dalej „ustawą SDG”, nie podlega przepisom tej ustawy, a zatem nie ma do nich zastosowania również tzw. limit transakcji bezgotówkowych, wynikający z art. 22 ustawy SDG, niezależnie od stosowanej przez rolnika formy rozliczania podatku VAT.
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, z późn. zm.) w art. 4 ust. 1 stanowi, kto jest przedsiębiorcą w rozumieniu prawa polskiego. Jest to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Definicję „działalności gospodarczej” zawiera natomiast art. 2 ustawy, zgodnie, z którym działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Tylko spełnianie łącznie przesłanek z art. 4 i art. 2 ustawy SDG pozwala uznać podmiot za przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą.
Przepis art. 3 ustawy SDG ustanawia kategorie wyłączeń spod stosowania przepisów tej ustawy. Jedną z nich jest szeroko rozumiana działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.
Ww. wyłączenie wiąże się z tradycyjnym traktowaniem działalności rolniczej jako aktywności niebędącej typową działalnością gospodarczą (prowadzoną przez przedsiębiorcę).
Niemniej działalność wykonywana przez rolników może mieć charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 2 ustawy SDG i tym samym wykonujący ją rolnik może spełniać przesłanki podmiotowe przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ustawy SDG. Działalność wytwórcza w rolnictwie - jeśli nie jest wykonywana wyłącznie dla zaspokojenia własnych potrzeb - jest działalnością zarobkową i ukierunkowaną "na zbyt”. Ponieważ jest ona jednocześnie wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, spełnia warunki określone w art. 2 ustawy SDG, a wykonujący ją rolnik, jako osoba fizyczna wykonująca tę działalność we własnym imieniu, spełnia przesłanki kwalifikowania go jako przedsiębiorcę.
Powyższa kwalifikacja ma jednak znaczenie wyłącznie teoretyczno-prawne, jako że - na mocy art. 3 ustawy SDG – działalność w nim określona i tak nie podlega przepisom ustawy SDG.
oprac. bcz, gi