Do redakcji wpłynęło następujące pytanie: „W 2001 roku otrzymałem od rodziców gospodarstwo rolne o pow. ok. 25 ha, a w 2014 rozpocząłem prowadzenie usług rolniczych i przeszedłem na VAT. W 2009 roku ożeniłem się, a żona wniosła własne gospodarstwo rolne o pow. ok. 12 ha. W 2015 roku żona także przeszła na VAT i założyła sklep spożywczy. Nie mamy do tej pory wspólnych gruntów rolnych. Czy mogę wystawić żonie fakturę VAT na usługi w jej gospodarstwie i na sprzedaż warzyw w jej sklepie”?
Roman Włodarz – prezes Śląskiej Izby Rolniczej i nasz redakcyjny ekspert VAT odpowiada: Z punktu widzenia Ustawy o VAT w omawianym przypadku małżonkowie posiadają odrębne gospodarstwa rolne będące ich majątkami osobistymi, zatem są odrębnymi podatnikami VAT, każdy z nich dla swojej działalności rolniczej i działalności gospodarczej. Zakładamy przy tym, że każde z tych gospodarstw ma odrębny numer w ewidencji gospodarstw i rolników ARIMR. Nie ma tu ograniczeń wynikających z art. 15 ust. 4, dotyczących zgłoszenia jednego podatnika w gospodarstwie rolnym stanowiącym współwłasność. Do momentu, gdy małżonkowie utrzymają taki status, mogą wzaje...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Mąż wystawia fakturę VAT dla żony
Czy mogę wystawić żonie fakturę VAT na usługi w jej gospodarstwie i na sprzedaż warzyw w jej sklepie – pyta nasz Czytelnik.