StoryEditor

Młody rolnik i modernizacja – nowe rozdanie

Od dziś można składać wnioski o przyznanie wsparcia na Młodego Rolnika oraz Modernizację gospodarstw rolnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wnioski będzie czekać do 29 kwietnia br.
31.03.2016., 10:03h

Wnioski o przyznanie pomocy młodym rolnikom można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym do kierownika biura powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Natomiast wnioski na Modernizację gospodarstw rolnych należy złożyć w oddziałach rejonowych ARiMR. Termin składania wniosków w obydwu przypadkach trwa od 31 marca do 29 kwietnia 2016 r.

Wsparcie dla młodego rolnika

W ramach całego PROW 2014–2020 na wsparcie dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro. Jest to już drugi nabór wniosków o takie wsparcie w ramach PROW 2014–2020. Przypominamy, że nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa łagodzi dotychczasowe zasady udzielania pomocy. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będą mogli uzyskać także wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie. Przepis ten dotyczy także wnioskodawców, którzy ubiegali się o premię dla młodych rolników w ubiegłym roku.

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach:

  • I – w wysokości 80% – po spełnieniu w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem, których została wydana decyzja;
  • II – w wysokości 20% – po realizacji biznesplanu.


Wsparcie na Modernizację gospodarstw rolnych

Wsparcie można otrzymać na inwestycje związane z:

  • rozwojem produkcji prosiąt – maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł;
  • rozwojem produkcji mleka krowiego – wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł;
  • rozwojem produkcji bydła mięsnego – wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł;
  • racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu – maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach – maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł.

Jednocześnie przypominamy, że termin na dokonanie uzupełnień w złożonych w 2015 r. wnioskach o przyznanie pomocy na Modernizację gospodarstw rolnych został wydłużony! Rolnicy mają czas na złożenie wszelkich uzupełnień do 29 kwietnia 2016 r., niezależnie od terminu jaki został im wskazany w pismach z Oddziałów Regionalnych. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje wydanie decyzji o odmowie przyznania wsparcia. dj

Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. grudzień 2024 02:18