Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Sawickiego, nabór wniosków dla młodych rolników powinien ruszyć na przełomie czerwca i lipca br. Tym razem oficjalne ogłoszenie terminu naboru wniosków ma nastąpić przynajmniej 30 dni przed datą rozpoczęcia przyjmowania wniosków. Jednak dla młodych rolników będzie to bardzo gorący okres, tym bardziej że proponowane zasady przyznawania pomocy nakładają wiele biurokratycznych obowiązków. Wygląda na to, że w nowym rozdaniu zarówno pozyskanie pomocy, jak i jej rozliczenie będzie wymagało przygotowania mnóstwa dokumentów.
Trzeba mieć hektar
To pierwsza ważna zmiana – zgodnie z projektem rozporządzenia, premia będzie mogła być przyznana jedynie osobie, która przed dniem złożenia wniosku (jednak nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed tą datą) rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że przed złożeniem wniosku młody rolnik musi zostać właścicielem, dzierżawcą lub użytkownikiem gruntu rolnego o powierzchni przynajmniej 1 ha.
Trzeba pamiętać jednak o tym, że do dnia złożenia wniosku o premię dla młodego rolnika, wnioskodawca nie może prowadzić swojego gospodarstwa jako kierujący. Oznacza to, że nie może w tym czasie wystąpić o dopłaty bezpośrednie, jakąkolwiek pomoc finansową z unijnych programów, kredyt preferencyjny, nie może kupić zwierząt gospodarskich (za wyjątkiem nabycia ich wraz z gospodarstwem w drodze dziedziczenia), nie może również prowadzić działów specjalnych produkcji rolnej (również za wyjątkiem nabycia takiej produkcji w wyniku dziedziczenia). Wszystkie te przesłanki uważa się za rozpoczęcie samodzielnego kierowania gospodarstwem i jeżeli byłyby wykonane przed złożeniem wniosku o premię dla młodego rolnika, dyskwalifikują kandydata z tej pomocy. gi
WIęcej o premii dla młodego rolnika w nowym PROW przeczytacie w najnowszym, czerwcowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 24.