Chętnych na otrzymanie tego dofinansowania jest zawsze więcej niż dostepnych pieniędzy. Ale jeżeli już się uda podpisać umowę z ARiMR i otrzymać wsparcie, to trzeba te środki dobrze wydatkować i poprawnie rozliczyć.
Generalnie w tym działaniu w ramach PROW 2014-2020 nie określono listy kosztów kwalifikowalnych. Przepisy mówią jedynie o tym, że otrzymaną premię trzeba przeznaczyć na inwestycje w gospodarstwie zaplanowane w biznesplanie, który rolnik – kandydat do premii – musi obowiązkowo przedłożyć w ARiMR.
Są jednak pewne dodatkowe wytyczne wskazujące na co można przeznaczyć otrzymaną premię. Rozporządzenie mówi, że przynajmniej 70% otrzymanej kwoty trzeba przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. To dość ogólne sformułowanie daje spora swobodę w dysponowaniu premią.
Można ją zatem przeznaczyć zarówno na zakup maszyn czy wyposażenia, jak również na inwestycje budowlane, zakup gruntów rolnych, zakup zwierząt stada podstawowego czy zakładanie plantacji trwałych. W przypadku zakupu maszyn i urządzeń w grę wchodzi jedynie zakup nowego sprzętu. gi
Jeżeli masz pytania odnośnie nowego PROW na lata 2014-2020 napisz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.