Nasi czytelnicy zgłaszają nam, że niektóre urzędy gmin odprawiają z kwitkiem rolników wnioskujących o przyznanie ulgi w podatku rolnym za zakup gruntów na powiększenie gospodarstwa – dotyczy to sytuacji, gdy przy zakupie danego gruntu skorzystali ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Postanowiliśmy zapytać więc w Ministerstwie Finansów: w związku ze zmianą przepisów o podatku od czynności cywilno-prawnych, rolnik zakupujący grunty rolne na powiększenie swojego gospodarstwa może pod pewnymi warunkami skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC od takiej transakcji. Takie zwolnienie jest traktowane jako pomoc de mnimis w rolnictwie. Czy skorzystanie z takiego zwolnienia wyklucza co do zasady możliwość ubiegania się o ulgę w podatku rolnym przysługującą z tytułu nabycia gruntów na powiększenie gospodarstwa rolnego?
Resort finansów przesłał nam takie oto wyjaśnienie:
Zarówno zwolnienie przewidziane w ustawie o podatku rolnym, dotyczące gruntów przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rolnego, jak i zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dla rolnika zakupującego grunt rolny na powiększenie swojego gospodarstwa, stanowią pomoc de minimis w rolnictwie. Przy ich udzielaniu powinno się stosować przepisy rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym.
Korzystanie ze zwolnienia z pcc nie wyklucza stosowania zwolnienia z podatku rolnego dla gruntów przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rolnego. Oba zwolnienia mogą być stosowane, jeśli nie przekroczono dopuszczalnej kwoty pomocy de minimis, tj. 15 tys. euro w okresie 3 lat podatkowych. gi