Co do zasady, reguły dotyczące siewu międzyplonów są następujące – mieszankę należy wysiać w terminie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do dnia 1 października – w przypadku międzyplonu ścierniskowego albo od dnia 1 lipca do dnia 1 października i utrzymywać co najmniej do dnia 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego. Niestety w wielu rejonach kraju niemożliwy był wjazd na pole, aby przeprowadzić żniwa, zboża wylegały, tym bardziej zabiegi przedsiewne były trudne do przeprowadzenia, a wody było na tyle dużo, że istniało ryzyko, że maszyny ugrzęzną w błocie.
W odpowiedzi na wniosek Izby, resort odpowiedział, że nie ma możliwości wydłużenia terminu, gdyż wymogi zostały zatwierdzone przez KE na etapie tworzenia PROW 2014-2020.
– Wymogi w ramach Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego były przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską (KE), podczas których KE przywiązywała szczególną wagę do zwiększenia poziomu ich ambicji i ich silniejszego ukierunkowania na presje środowiskowe. Wymogi te zostały zawarte w PROW 2014-2020, zatwierdzonym decyzją KE w grudniu 2014 r. – informuje resort rolnictwa.
Jakie grożą sankcje?
Jeśli nie udało się przeprowadzić siewu do 20 sierpnia na rolnika może być nałożona sankcja w postaci pomniejszenia płatności. Jednak resort zaznacza, że jeśli rolnik nie jest w stanie spełnić kryteriów kwalifikowalności lub innych obowiązków w wyniku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, zachowuje on prawo do wsparcia w odniesieniu do obszaru, który był kwalifikowalny w chwili wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności (musi o tym poinformować kierownika biura powiatowego w terminie 15 dni od wystąpienia zjawiska i dołączyć dowody). Sprawy są rozpatrywane indywidualnie.
Zatem co rolnik, który nie zdążył wysiać międzyplonu do 20 sierpnia może zrobić?
Otóż ministerstwo podaje kilka rozwiązań:
- rolnik ma możliwość zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku o płatność na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy, który należy wysiać do 1 października (gatunku rośliny lub zmiany działki gdzie ma być zlokalizowany EFA).
Należy pamiętać, że EFA nie może być mniejsze niż 5% powierzchni gruntów ornych. O zmianach należy poinformować ARiMR (kierownika oddziału).
- jeśli rolnik nie może dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego w terminie określonym w przepisach, a jednocześnie posiada w swoim gospodarstwie więcej obszarów EFA, niż wymagane 5%, rolnik ma możliwość, w przypadku kontroli na miejscu, wskazania innych elementów EFA w gospodarstwie (niezadeklarowanych we wniosku o płatność na 2021 r.), w celu skompensowania nieobsianej powierzchni międzyplonu.
Co można wysiać jako międzyplon?
Międzyplony ścierniskowe stanowią jedną z możliwości realizacji wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA1) w ramach zazielenienia.
W ramach realizacji EFA można wysiewać zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne, miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Jednocześnie, w ramach zazielenienia przepisy nie określają udziału procentowego ww. mieszanek. Ponadto mieszanek tych nie utrzymuje się jako uprawy w plonie głównym w roku następującym po roku jej wysiania.
oprac. dkol na podst. KRIR
fot. Kolasińska