Co najbardziej interesowało rolników? Były to przede wszystkim nowości w zakresie VAT, wchodzące od stycznia 2018 r. Są to m.in.:
- obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a w wersji elektronicznej;
- split payment – pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta;
- Jednolity Polik Kontrolny – podatnicy VAT będą zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK), którym może być np. Excel lub Word;
- od 1 lipca 2018 r. na żądanie fiskusa podatnik będzie musiał przesyłać plik JPK-Magazyn, JPK-Księga itp.;
- wykup gruntów i wywłaszczenia pod inwestycje drogowo-gazowe a opodatkowanie VAT;
- rejestracja kasy fiskalnej;
- śmierć właściciela gospodarstwa a przejęcie obowiązków przez jego współmałżonka;
- ile NIP może znajdować się w gospodarstwie rolnym?;
- czy wykonywanie usług jest działalnością rolniczą – w zależności od interpretacji dla ustawy o podatku dochodowym i podatku VAT?
Prelegentem na warsztatach VAT był Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Spotkanie moderował dr Piotr Łuczak, z-ca red. nacz. top agrar Polska.
Wersja pdf prezentacji do pobrania TUTAJ.
Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy na bieżąco w naszym kwartalniku „top agroszef Premium” KLIKNIJ TUTAJ.
Opr. pł