Z jego uzasadnienia wynika, że trudno wymagać od właściciela nieruchomości, by nie podejmował on żadnych działań w celu ogłoszenia sprzedaży lub uczynienia jej bardziej intratną dla siebie. W ten sposób upadł pomysł jednego z urzędów skarbowych, który zażądał podatku VAT od sprzedaży jednej działki.
Niemal 20 lat temu kobieta dostała darowizną wspomnianą działkę od rodziców. Ostatecznie po długim namyśle zadecydowała o jej sprzedaży. Wieś, w której ona leżała nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Spadkobierczyni zwróciła się więc do urzędu gminy z wnioskiem o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Uzasadniała, że w ten sposób chciała dowiedzieć się, jaka jest wartość tej nieruchomości, na jakiego kupca może liczyć. Wkrótce rozreklamowała jej sprzedaż na słupach ogłoszeniowych i w lokalnej telewizji.
Kobieta zwróciła się też do urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację. Fiskusowi zadała też pytanie, czy z tytułu sprzedaży zapłaci podatek VAT. Skarbówka odpowiedziała jej, że daninę tę musi uiścić. Argumentowała, że podatniczka działała jako zawodowy handlowiec, bo uzyskała decyzję o warunka...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Ogłoszenia o sprzedaży działki nie jest podstawą naliczenia podatku VAT
Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i rozreklamowanie sprzedaży nieruchomości w telewizji nie świadczy jeszcze, że jej sprzedawca działa jako zawodowiec – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt I FSK 1476/17).