Debata dotycząca przyszłości WPR odbędzie się pierwszego dnia Forum. Z pewnością nie zabraknie dyskusji nt. zamknięcia negocjacji dotyczących budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Niewątpliwy wyzwaniem jest również przygotowanie do nowych zasad funkcjonowania WPR, a także perspektywa Brexitu i jego wpływu na rolnictwo – nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Efektem tych wydarzeń może być również zmniejszenie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej w nowym okresie programowania nawet o ok. 5%.
– Rok 2019 jest kluczowy w kontekście kształtu i budżetu Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie budżetowej. W ramach budżetu 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała modernizację oraz uproszczenie WPR. Dlatego do debaty otwierającej tegoroczne Forum zaprosiliśmy polityków decydujących o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej. W ramach dyskusji chcemy zapytać ich nie tylko o wyzwania stojące przed polskim i europejskim rolnictwem, ale także o najważniejsze propozycje zmian, jakie prawdopodobnie czekają rolników w najbliższych latach – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.
Priorytety WPR, uproszczenie procedur, podejście do kwestii środowiskowych i klimatycznych, ale także inwestycje w innowacje i rozwój oraz rola płatności bezpośrednich – to największe wyzwania oraz potencjalne problemy stojące przed europejskim rolnictwem. W ramach Europejskiego Forum Rolniczego będą o nich rozmawiać uczestnicy debaty pt. „Wspólna Polityka Rolna UE w nowej perspektywie budżetowej”.
Tematy Forum w 2019 roku
Europejskie Forum Rolnicze to obok tradycyjnej debaty nt. przyszłości europejskiego rolnictwa, również tematyka innowacji i nowoczesnych rozwiązań w branży rolno-spożywczej. O kwestiach związanych, m.in. z bezpieczeństwem żywności, legislacją, wykorzystaniem technik IT oraz działaniami realizowanymi w ramach programu „Horyzont 2020” będą rozmawiali eksperci z Komisji Europejskiej oraz Polski.
Podczas Forum odbędzie się także dyskusja nt. polityki zrównoważonego rozwoju jako szansy dla wzrostu znaczenia obszarów wiejskich w Polsce. Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan – Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematyka dyskusji będzie obejmowała skuteczne sposoby realizacji polityki zrównoważonego rozwoju oraz to, jak wpisuje się ona w cele WPR oraz jakie bariery w największym stopniu utrudniają osiągnięcie sukcesu w tym obszarze.
W 2019 roku po raz pierwszy w ramach Europejskiego Forum Rolniczego zostanie poruszona także kwestia stanu i perspektyw rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi. Do dyskusji z udziałem Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, zostali zaproszeni przedstawiciele resortów rolnictwa z krajów afrykańskich i azjatyckich.
Europejskie Forum Rolnicze – ekspozycje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa
W ramach II. edycji Forum uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się także z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, jej finansowania oraz obniżania kosztów, jak również ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Swoje produkty i usługi przedstawią, m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz branży nawozowo-chemicznej, w tym m.in. BASF Polska, SHiUZ Bydgoszcz oraz Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej.
Bezpłatna rejestracja trwa do 25 lutego 2019
Europejskie Forum Rolnicze 2019 odbędzie się w dn. 1-2 marca 2019 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa. Rejestracja i udział w Forum są bezpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie: www.forum-jasionka.pl
Partnerem regionalnym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie. Redakcja top agrar Polska objęła patronatem medialnym to wydarzenie.
oprac. bcz
Źródło: EFR
Fot. EFR