Ministerstwo Finansów szacuje, że luka podatku VAT sięgnie w tym roku 40 mld zł. Zapowiada uszczelnienie systemu. Proponowane zmiany są zapowiadane jako uproszczenie stawek VAT, ponieważ ma być zniesiona obecna stawka 8%, a stawka podstawowa ma być obniżona do 20%. Tak więc mielibyśmy tylko w obrocie krajowym dwie stawki – 5% oraz 20%.
Już pojawiły się pierwsze komentarze różnych środowisk gospodarczych nt. skutków tych zmian i, jak to zwykle bywa, oceny są bardzo różne. Nie ma jeszcze komentarzy na temat skutków planowanych zmian dla naszego rolnictwa. Kluczem do ewentualnych wyliczeń tych skutków będzie treść przyszłych załączników do Ustawy o VAT, w których znajduje się wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką obniżoną – a tych jeszcze nie ma. Pozostając zatem w sferze spekulacji, skutki tych zmian dla rolnictwa będą zależeć głównie od tego, czy obecne stawki VAT na podstawowe środki produkcji oraz na żywiec zostaną „obniżone” do 5%, przy założeniu, że pozostałe środki produkcji i usługi będą opodatkowane stawką podstawową. Spadek stawek VAT oznacza też obniżenie stawki zwrotu zryczałtowanego, prawdopodobnie do ok. 6%.
Obecne, tzw. podwyższone stawki VAT (5%, 8%, 23%) formalnie mają być stosowane do końca 2016 roku, co wynika z obowiązujących zapisów Ustawy o VAT. pł