StoryEditor

Płatność za zazielenienie do użytkowanych ugorów? Projekt trafił do konsultacji

Do gruntów ugorowanych będzie przysługiwała płatność za zazielenienie, nawet jeśli na takich gruntach prowadzona jest produkcja rolna – taki projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych. Celem zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE.
08.04.2022., 14:04h

Minister rolnictwa skierował do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego.

Potrzebne ugory

Zmiana zaproponowana w projektowanym rozporządzeniu jest konsekwencją wojny na Ukrainie.

„Decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w zazielenieniu w ramach dywersyfikacji upraw, nawet jeśli na takich gruntach prowadzona jest produkcja rolna (wypas zwierząt, zbiór do celów produkcyjnych, czy uprawa). Wprowadzenie odstępstwa od obowiązującej zasady na ugorach – zakazu produkcji, ma na celu umożliwienie rolnikom wykorzystania w jak największym stopniu dostępnej powierzchni do produkcji żywności i pasz dla zwierząt” czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

W związku z powyższym proponuje się rozwiązanie zgodnie z którym w 2022 r. w przypadku płatności za zazielenienie do gruntów ornych za oddzielną uprawę w ramach dywersyfikacji upraw uznaje się grunty ugorowane, nawet jeśli jest na nich prowadzona produkcja rolna.

Szybka ścieżka legislacyjna

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.  

„Projektowane rozporządzenie zawiera korzystne rozwiązania dla rolników (i w konsekwencji konsumentów), umożliwiając w roku 2022 wykorzystanie ugorów (na których obowiązywał zakaz produkcji) deklarowanych do dywersyfikacji upraw w ramach zazieleniania do celów produkcyjnych: wypasu, zbioru do celów produkcyjnych, czy wykorzystania pod uprawę roślin, z uwagi na obecną trudną i nieprzewidywalną sytuację związaną z zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie”– napisano w uzasadnieniu rozporządzenia. 

Kto skorzysta na zmianach?

Beneficjentami zmian w przepisach są rolnicy  zobowiązani do realizacji praktyki dywersyfikacji upraw. Ich liczbę szacuje się na ok. 226 tys. osób

wk
fot. envatoelements
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:01