Z definicji, małym gospodarstwem jest takie, które otrzymuje z tytułu dopłat bezpośrednich nie więcej niż 1250 euro. Zatem o tym, czy dane gospodarstwo jest małe czy też nie, będzie decydował głównie rodzaj płatności o jakie się ubiega, a nie powierzchnia gospodarstwa. W tym roku Agencja do systemu dla małych gospodarstw zakwalifikuje automatycznie wszystkich rolników, dla których kwota dopłat za bieżący rok nie przekroczy 1250 euro.
Dla rolników, którzy jednak nie chcą w tym systemie uczestniczyć przewidziano możliwość rezygnacji – w takim przypadku należy zaznaczyć pole nr 10 na pierwszej stronie wniosku. Niestety, rezygnacja jest nieodwracalna i w kolejnych latach nie będzie można do systemu powrócić.
Dla tych, którzy z kolei mogliby otrzymać więcej niż 1250 euro, a mimo to chcą w systemie uczestniczyć (np. by móc korzystać z niektórych działań nowego PROW), jest możliwość przystąpienie do systemu dla małych gospodarstw (trzeba we wniosku zaznaczyć pole nr 9 „Wnioskuję o uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw”). Jednak w takim przypadku kwota należnych rolnikowi dopłat zostanie ograniczona do wspomnianych 1250 euro. Do tego systemu można będzie przystąpić tylko w 2015 r.
Zaletą uczestnictwa w systemie dla małych gospodarstw jest zwolnienie ze wszystkich obowiązków związanych z zazielenieniem dopłat, przy zachowaniu prawa do płatności zazielenieniowej oraz zwolnienie z kontroli spełniania obowiązków cross-compliance (tzw. zasada wzajemnej zgodności), co wcale nie oznacza zwolnienia z ich przestrzegania. Wymogi te będą mogły podlegać kontroli w związku z ubieganiem się o płatności ONW czy rolnośrodowiskowe.
Mimo uczestnictwa w systemie dla małych gospodarstw, rolnik będzie corocznie musiał składać wniosek o dopłaty. gi