Odpowiedź: Co do zasady prawo do rozliczenia (odliczenia) VAT przysługuje, jeżeli poniesiony koszt ma ścisły związek ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT, a wydatek jest dokumentowany fakturą albo innym dokumentem spełniającym wymogi faktury, zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.
Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy mediów powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a i b tiret drugie ustawy o VAT). Ponieważ Czytelnik nie opisuje, jak wygląda owa „prognoza”, można założyć, że nie jest to faktura w rozumieniu ustawy o VAT. Zatem obecnie Czytelnik otrzymał tylko fakturę rozliczeniową, która daje mu prawo do rozliczenia (odliczenia) VAT. Przez następne 6 miesięcy będzie dokonywał wpłaty miesięczne, zgodnie z rozliczeniem, ale nie będzie (prawdopodobnie) otrzymywał miesięcznych faktur VAT.
Zatem aż do marca 2019 roku nie będzie miał prawa do miesięcznego odliczania VAT naliczonego od poszczególnych wpłat. Dopiero w kwietniu 2019 r., po upływie okresu rozliczeniowego, otrzyma fakturę rozliczeniową, która da mu prawo do odliczenia VAT od łącznie wszystkich wpłaconych w okresie rozliczeniowym zaliczek. ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Podatek VAT od rozliczeń za prąd w gospodarstwie
Pytanie: Jestem podatnikiem czynnym podatku VAT od sierpnia 2018 roku, zajmuję się produkcją mleka. W związku z tym zainstalowałem osobny licznik energii elektrycznej w oborze, w taryfie C12. Nieopatrznie zgodziłem się na rozliczenie prognozowane w okresie 6 miesięcy. W październiku otrzymałem fakturę VAT rozliczeniową za okres VIII–IX 2018 oraz prognozę do końca marca 2019 r. z kwotami brutto płatnymi co miesiąc. Jak mam rozliczać VAT od takich rozliczeń?