StoryEditor

Poplon jak ostatnia deska ratunku

Poplon – a dokładniej mówiąc międzyplon ścierniskowy lub ozimy dla wielu gospodarstw może być jedynym sposobem na wywiązanie się z obowiązku posiadania obszarów proekologicznych (EFA).  
04.05.2015., 13:05h

 

W dużych gospodarstwach, szczególnie tych prowadzących intensywna produkcję roślinną trudno zdecydować się na wyłączenie aż 5% gruntów ornych na potrzeby obszarów proekologicznych. Wiele gospodarstw zdecydowało się na uprawę roślin wiążących azot – głównie za sprawą wizji atrakcyjnej dopłaty do uprawy tych roślin. Szacowana stawka początkowo wynosiła nawet ponad 300 euro/ha, jednak mając na uwadze olbrzymie zainteresowanie uprawą roślin wysokobiałkowych można się spodziewać, że ostatecznie ta dopłata nie będzie aż tak atrakcyjna. Poza dopłata jeszcze jedną niewiadoma jest możliwość sprzedaży zebranych plonów. Jak dotychczas zainteresowanie ze strony przemysłu paszowego rodzimymi roślinami białkowymi jest niewielkie, więc jest obawa, że po żniwach cena grochów czy łubinów będzie niska.

W takiej sytuacji można jeszcze rozważyć wariant rezerwowy jakim jest uprawa międzyplonów.

Za obszary proekologiczne uznawane są międzyplony, czyli mieszanki gatunków uprawnych wysiewane w terminie nie później niż:

 

  • od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia danego roku, w przypadku międzyplonów ścierniskowych,
  • od dnia 1 lipca do dnia 1 października danego roku, w przypadku międzyplonów ozimych.

Ponadto, obowiązywał będzie obowiązek utrzymania na gruncie:

  • międzyplonów ścierniskowych: do dnia 1 października danego roku,
  • międzyplonów ozimych: do dnia 15 lutego kolejnego roku.

 

Za międzyplony w ramach obszaru proekologicznego uznawane będą mieszanki utworzone z co najmniej 2 gatunków roślin z poniższych grup roślin uprawnych:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • miododajne,
  • bobowate drobnonasienne (motylkowate drobnonasienne),
  • bobowate grubonasienne (strączkowe).

Mieszanki złożone z samych gatunków zbóż nie będą uznawane jako obszar proekologiczny, a mieszanka uprawiana jako międzyplon nie może być następnie uprawiana jako plon główny w roku następującym po roku jej wysiania. Zakaz ten nie dotyczy poszczególnych gatunków, z których utworzona została mieszanka.

Wadą tego rozwiązania jest niski wskaźnik przeliczeniowy – 1 hektar międzyplonu odpowiada zaledwie 0,3 hektara obszaru proekologicznego. gi

 

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 15:04