StoryEditor

Portal ofertowy ARiMR ruszy do 18 marca

Ważna informacja dla wszystkich beneficjentów nowego PROW na lata 2014-2020. Zapowiadany przez ARiMR od dawna portal ofertowy ma zostać uruchomiony do 18 marca br. Od tej daty wszelkie zakupy w ramach poszczególnych działań PROW będą możliwe tylko po uzyskaniu oferty od sprzedawców za pośrednictwem tego portalu.
19.01.2017., 15:01h
Obawy rolników i handlowców

Ten pomysł, dokąd tylko się pojawił, wzbudzał liczne kontrowersje. Sprzedawcy obawiają się, że zastąpienie tradycyjnych zapytań ofertowych składanych bezpośrednio u nich jednym portalem ofertowym ograniczy ich liczbę klientów. Z kolei sami rolnicy nie do końca są przekonani, że za pośrednictwem portalu ARiMR uda im się znaleźć nie tylko najtańszą, ale także i najlepszą ofertę. Co bowiem w przypadku, gdy najkorzystniejszą cenowo ofertę złoży im sprzedawca z drugiego końca Polski i oprócz ceny zakupu maszyny dodatkowo rolnik będzie musiał pokryć koszty transportu sprzętu na własne podwórko?

ARiMR jednak od początku zapewniała zarówno sprzedawców, jak i rolników, że portal ofertowy przyniesie i jednym i drugim korzyści. Handlowcy zyskają większy dostęp do klientów w całym kraju, natomiast rolnicy będą mogli zakupić potrzebny sprzęt w najniższej cenie.

Agencja tłumaczy, że uruchomienie portalu ofertowego ma na celu zapewnienie wnioskodawcom/beneficjentom PROW 2014 - 2020 możliwości wywiązania się z obowiązku wyboru oferty w trybie konkurencyjnym, Wszyscy, którzy podpisali lub podpiszą z ARiMR wnioski na dofinansowanie inwestycji z działań/poddziałań realizowanych w ramach PROW 2014 - 2020 będą zobowiązani zamieszczać zapytania ofertowe, np. na wykonanie usługi lub zakup maszyn czy urządzeń niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju działalności.

Portal zostanie udostępniony do 18 marca br., natomiast 30 dni przed planowanym udostępnieniem portalu, ARiMR opublikuje szczegółowe informacje dotyczące jego lokalizacji, obsługi oraz o sposobie nabywania uprawnień niezbędnych do zalogowania się na portalu.
Od dnia uruchomienia portalu ofertowego, zamieszczenie zapytania ofertowego będzie jedynym sposobem pozyskania wykonawcy/dostawcy. Oznacza to, że dotychczasowy tryb wysyłania trzech zapytań ofertowych do wybranych wykonawców/dostawców, zostaje zastąpiony publikacją zapytania ofertowego na Portalu Ogłoszeń ARiMR.

Kogo dotyczy ten obowiązek?

Jak informuje ARiMR, obowiązek stosowania konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców dotyczy wnioskodawców oraz beneficjentów pomocy i pomocy technicznej, przyznawanej w ramach PROW 2014-2020 w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych, tj.:

  • wnioskodawców/beneficjentów, którzy nie są zobowiązani do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych - dla wszystkich zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo - finansowym operacji o wartości powyżej 20 tys. zł netto;
  • wnioskodawców/beneficjentów zobowiązanych do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych - dla wszystkich zadań ujętych  w zestawieniu rzeczowo - finansowym operacji o wartości powyżej 20 tys. zł netto i zamówień o wartości poniżej 30 tys. euro oraz dla zamówień wyłączonych spod ustawy o zamówieniach publicznych na podstawie przepisów o zamówieniach sektorowych.

Wyżej wymieniony obowiązek zostaje wprowadzony na mocy przepisów zmienionej Ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, wchodzących w życie w dniu 18 stycznia 2017 r. W związku z tym, dla umów o przyznanie pomocy zawartych (tzn. podpisanych) od dnia 18 stycznia 2017 r., przy wyborze wykonawcy należy stosować tryb konkurencyjny wynikający z art. 43a ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 (Dz. U. poz. 349 i 1888, z 2016 r. poz. 337 i 1579 oraz z 2017 r. poz. 5).

Do 18 marca oferty po staremu

Do dnia umożliwienia udostępniania zapytań ofertowych w sposób określony w ww. artykule ustawy, zapytanie ofertowe jest udostępniane różnym podmiotom co najmniej przez:

  1. zamieszczenie tego zapytania na stronie internetowej podmiotu obowiązanego do jego udostępnienia różnym podmiotom - w przypadku gdy posiada taką stronę;
  2. skierowanie tego zapytania do:
  • co najmniej trzech potencjalnych wykonawców,

  • wszystkich potencjalnych wykonawców - w przypadku gdy istnieje mniej niż trzech potencjalnych wykonawców.

Agencja informuje jednocześnie, że dla spraw wszczętych i zakończonych zawarciem (tzn. podpisaniem) umowy o przyznaniu pomocy przed dniem 18 stycznia 2017 r. stosuje się Zasady konkurencyjności, wynikające z umowy o przyznaniu pomocy wraz z załącznikami.

oprac. bcz na podstawie ARiMR

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 08:29