StoryEditor

Premia dla młodego rolnika 2023 - nie taki wilk straszny jak go malują? [FELIETON]

Rok 2023 nie rozpieszcza rolników pod względem kryteriów dostępu do różnych programów pomocowych w ramach PS WPR na lata 2023-2027. Kryteria w zakończonych już naborach były iście drakońskie. Refundacja kosztów inwestycji w obszarze zielona energia w gospodarstwie? Trudne do zrealizowania. Wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie? Praktycznie nie do zrobienia. Czy trwające obecnie nabory wniosków są równie trudne dla rolników?
13.10.2023., 10:10h

Ostatni felieton poświęcony był Interwencji I.10.5 - Rozwój Małych Gospodarstw (kto nie czytał ten musi koniecznie nadrobić lekturę!). Dziś skupię się na Premii dla Młodych Rolników.

Czy liczne zmiany w programie działają na korzyść młodych rolników? Czy może nowe warunki przysparzają im niezliczonej ilości problemów? Póki co wszystko wskazuję na to, że Program okazał się ciężki do zrealizowania dla większości z beneficjentów. Z bieżących statystyk wynika, że o premie z PS WPR 2023-2027 stara się 660 młodych rolników. Jest to bardzo kiepska statystyka biorąc pod uwagę poprzednie nabory w minionych latach. Czasu na złożenie wniosku pozostało coraz mniej – jedynie do 16 października br. No chyba że, wzorem wszystkich tegorocznych naborów, Termin ten zostanie przedłużony. Po raz drugi…

Aby ubiegać się o premię wystarczy zgromadzić 7 pkt z maksymalnie 27 możliwych do otrzymania. Wydawać by się mogło, że zgromadzenie 7 punktów nie będzie stanowiło dla młodego rolnika żadnego problemu. Ale czy aby na pewno?

Maksymalnie 3 punkty możemy otrzymać jeżeli powierzchnia UR w gospodarstwie w roku wyjściowym przekracza albo średnią krajową albo średnią wojewódzką (wyższą z nich, w zależności w jakim województwie znajduję się nasze gospodarstwo). Jednak uwaga! W powierzchnię nie wliczają się grunty, które wchodziły w skład gospodarstwa beneficjenta operacji typu Premie dla młodych rolników PROW 2014–2020.

Od 1 do 4 punktów otrzymamy za posiadane kwalifikacje zawodowe lub umiejętności, przy czym jeżeli na dzień składania wniosku nie posiadamy jeszcze wykształcenia lub kilkuletniego stażu pracy w rolnictwie należy nam się całe 0 punktów i zobowiązanie do uzupełnienia tegoż wykształcenia.

Różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo a młodym rolnikiem również jest punktowana. Jeżeli pomiędzy osobami  jest różnica wieku powyżej 15 do 25 lat – przyznaje się 3 punkty natomiast różnica powyżej 25 lat wyceniana jest na 5 pkt. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszyscy otrzymają punkty w ramach tego kryterium. Aby zapunktować musimy pozostawić naszych przekazujących z gospodarstwem o maksymalnej powierzchni 0,5 ha. Osobiście znam niewielu rolników przed 50-tką, którzy postanowili uprawiać ziemie o powierzchni 0,5 ha i pozostać na łasce lub niełasce swoich dzieci aż do emerytury.

Podobnie sprawy mają się  z kryterium "Przejmowanie gospodarstwa w całości".

Za przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości i na własność przyznaje się 4 punkty, zakładając że przekazana jest również cała produkcja zwierzęca oraz oczywiście, że Przekazujący pozostawi sobie jedynie ogródek działkowy o powierzchni maksymalnie 0,5 ha.

To, co wszyscy rolnicy lubią najbardziej, czyli: Uczestnictwo w systemach jakości! Ekologia – 4 punkty. Pozostałe unijne systemy jakości – 2 punkty. Krajowy systemy jakości – 1 punkt. Swoją drogą ciekawe dlaczego zawsze krajowe systemy jakości punktowane są gorzej niż unijne systemy jakości. Hallo! Gdzie nasz patriotyzm!?

Oceniana jest także Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym.

Punkty przyznaje się za wielkość ekonomiczną gospodarstwa powyżej 19 500 euro i wylicza z bardzo skomplikowanego wzoru. Maksymalnie możemy otrzymać 3 punkty, jednakże najpierw musimy się mocno nagimnastykować. No, chyba że przejmujemy kilkadziesiąt hektarów w roku bazowym albo o ile uprawiamy wysoko oceniane uprawy (borówkę, słonecznik na kwiaty). Wówczas nie musimy się gimnastykować.

Jeżeli prowadzimy produkcję zwierzęcą dostaniemy 2 punkty. Ale uwaga! Przyznanie punktów za to kryterium wyboru operacji wiąże się z zobowiązaniem do prowadzenia produkcji zwierzęcej na poziomie co najmniej 50% docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa do końca okresu związania celem! Należy tego pilnować aby później nie zwracać dotacji…

We wszystkich programach zawsze wspiera się bezrobotnych. W tym naborze nie mogło być inaczej! Dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy wyceniana jest za 1 pkt.  O ile jesteśmy zarejestrowanym bezrobotnym. Ewentualnie domownikiem w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub uczniem w systemie dziennym albo studentem na studiach stacjonarnych.

Na tym kończy się punktacja w ramach Młodego Rolnika. Dla jednych łatwa do zgromadzenia, dla innych nie do przejścia. Każdy rolnik musi indywidualnie ocenić swoje szanse na zrealizowanie założeń biznesplanu. Jedno jest jednak pewne- tzw. młody rolnik zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem rolników Czy tegoroczny nabór to zmieni? Czas pokaże.

Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

Felieton powstał w ramach cyklu "Księgowa rolnika sedna sprawy dotyka".

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 09:13