Po pierwszych doświadczeniach zdobytych w poprzednim naborze wniosków, dziś można już pokusić się o przygotowanie kilku wskazówek dla kandydatów do premii dla młodego rolnika, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów – i to takich, które nierzadko wykluczały kandydatów na dobre z możliwości uzyskania tej pomocy.
Konieczny przynajmniej hektar
Podstawowa sprawa to tzw. rozpoczęcie urządzania gospodarstwa rolnego. Aby w ogóle składać wniosek o tę pomoc, kandydat powinien posiadać przynajmniej 1 hektar użytków rolnych. Ziemia ta może być własnością rolnika, jednak równie dobrze może ją dzierżawić. Ważne, by nie nabyć posiadania takiego gruntu wcześniej niż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o premię. Pamiętajmy też, że przed złożeniem wniosku o premię młody rolnik nie może wystąpić o dopłaty bezpośrednie, bo oznaczałoby to, że rozpoczął samodzielne kierowanie gospodarstwem. Jeżeli nabór wniosków o premie ruszy faktycznie w marcu, to nie powinno być z tym problemu – jednak w ubiegłym roku było z tą kwestią sporo zamieszania.
Resztę gruntów, które mają wejść w skład gospodarstwa kandydat do premii musi pokazać w biznesplanie, przedkładanym wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy. Grunty te może faktycznie przejąć po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy. gi