StoryEditor

Program bioasekuracji a kredyty preferencyjne

Rolnicy, którzy nie przystąpili do "Programu bioasekuracji", a mają kredyty preferencyjne z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie mają się czego obawiać – informuje ARiMR.
08.07.2015., 09:07h

 

W czterech powiatach województw podlaskiego wprowadzony został "Program bioasekuracji" na lata 2015 - 2018, który ma na celu, poprzez wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń w hodowli trzody chlewnej, doprowadzenie do całkowitego wygaśnięcia afrykańskiego pomoru świń (ASF).

277 rolników z tych terenów nie zdecydowało się na wprowadzenie w swoich gospodarstwach tego programu i w zamian za to może otrzymać z ARiMR rekompensaty finansowe. Wśród nich mogą znajdować się tacy, którzy przed 31 grudnia 2014 r. wzięli z banków wieloletnie kredyty preferencyjne, w których spłacie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na prowadzenie hodowli trzody chlewnej. Teraz, skoro nie przystąpili do "Programu bioasekuracji", będą musieli postąpić zgodnie z decyzją powiatowego lekarza weterynarii, czyli zlikwidować swoje stada.

Wielu z nich zastanawia się co w tym przypadku ze spłatą kredytów, które wzięli na rozwój swoich gospodarstw oraz czy banki będą żądały od nich natychmiastowego zwrotu pieniędzy.

Według Agencji w sytuacji tych rolników nic się nie zmieni. Niedawno zmieniły się zasady udzielania kredytów preferencyjnych przez ARiMR, dzięki temu w tych konkretnych przypadkach Agencja będzie nadal spłacała za rolników część należnych bankom środków. ARiMR może przestać dopłacać do takich kredytów jedynie wtedy, gdy skończy się realizacja "Programu bioasekuracji", a rolnik nie wznowi hodowli trzody chlewnej, czyli np. od 1 stycznia 2019 r.

Zmiana zasad udzielania kredytów preferencyjnych pozwalam również rolnikowi na skierowanie do banku wniosku o zmianę kierunku produkcji z chowu lub hodowli świń na inny zaliczany do działu specjalnego produkcji rolnej albo odwrotnie, czyli z chowu lub hodowli świń w ramach działu specjalnego produkcji rolnej na inny kierunek produkcji rolnej, który nie jest działem specjalnym produkcji.   oprac. bcz

Źródło: ARiMR

Fot. Kurek

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 10:09