Choć na dostosowanie wielkości zbiorników i płyt obornikowych do wymagań programu ograniczania odpływu azotu [załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 5 czerwca 2018 r. (poz. 1339)] jest teoretycznie jeszcze sporo czasu, budowa płyty, a szczególnie zbiornika wymaga załatwienia formalności budowlanych i dlatego jest czasochłonna. Nie można więc odkładać tych inwestycji na ostatnią chwilę.
Zgodnie z przepisami, gospodarstwa z obsadą zwierząt przekraczającą 210 DJP muszą spełniać wymagania co do przechowywania nawozów naturalnych do końca 2021 roku, natomiast te z obsadą poniżej 210 DJP na dostosowanie mają o 3 lata więcej (w tym przypadku termin upływa 31 grudnia 2024 roku).
W skali kraju dostosowanie gospodarstw rolnych do wymagań programu ma kosztować wg szacunków ok. 1,1 mld zł, a te pieniądze muszą niestety zainwestować hodowcy. Jest jednak szansa na dofinansowanie części kosztów tych inwestycji.
Pieniądze z PROW
Resort rolnictwa przygotowuje właśnie zmiany w działaniu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN” i to właśnie z tego programu mają pochodzić pieniądze na wsparcie inwestycji dostoso- w...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu