W omawianym przypadku wystąpią obowiązki korekty VAT, ponieważ środek trwały (chlewnia) przestanie być wykorzystywany do sprzedaży opodatkowanej i utraci prawo do odliczenia VAT naliczonego – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.
Zgodnie z art. 91 Ustawy o VAT korekty VAT dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty. Dla budynków okres korekty wynosi 10 lat. W naszym przypadku rolnik zmodernizował chlewnię, a z braku szczegółowych informacji należy przyjąć, że poniesione koszty zwiększyły wartość obiektu o więcej niż 30%. Rolnik odliczył VAT od tej modernizacji, zatem podstawą korekty będzie wartość netto poniesionych nakładów.
Do końca 2017 roku upłynie 9 lat wykorzystywania przedmiotowej chlewni do sprzedaży opodatkowanej, zatem korekta VAT będzie dotyczyć 1/10 wartości VAT odliczonego od poniesionych nakładów. Zgodnie z art. 91 ust.3 korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W naszym przypadku rolnik powinien wykazać wartość...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Przechodzę na rzepak, zwijam trzodę. Co z VAT?
Postanowiłem, że z końcem 2017 roku zwinę produkcję zwierzęcą w gospodarstwie i będę produkować wyłącznie zboża i rzepak. Podatnikiem VAT jestem od początku, a w 2009 roku zmodernizowałem chlewnię. Jakie będą skutki tej decyzji w VAT?