StoryEditor

Przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty

Czas składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zostaje przedłużony z 15 maja do 15 czerwca – ogłosiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W Kielcach na targach Agrotech przypomniał o tym minister Marek Sawicki.
28.03.2015., 19:03h

Na przedłużenie terminu przystała na to Komisja Europejska, która w swym komunikacie wyjaśniła, iż „powodem stworzenia możliwości wydłużenia terminu przyjmowania wniosków o dopłaty są unijne opóźnienia administracyjne związane z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020”.

Wg MRiRW, są też sygnały ze strony doradców, iż nowe zasady w zakresie dopłat bezpośrednich, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych czy płatności ekologicznych stwarzają trudności w wypełnianiu wniosków. Dlatego też ARiMR otwiera w swych powiatowych placówkach stanowiska, w których będą dyżurować doradcy rolni. Pomogą oni rolnikom w przygotowywaniu wniosków o płatności obszarowe.

Wg ARiMR, do 25 marca 2015 r. rolnicy złożyli 81,3 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych. Jak pokazują statystyki, większość rolników, ok. 60%, składa swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca, będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja zachęca do skorzystania przy ubieganiu się o takie płatności z internetowej aplikacji e-wniosek, która została zamieszczona na portalu ARiMR.

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Opr. na podstawie materiałów ARiMR. pł

Greening – tak zrobisz to najlepiej!

Kliknij i zamów nasz nowy poradnik o zazielenieniu w nowym PROW!
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 01:13