StoryEditor

Przedstawiciele branży tytoniowej czują się dyskryminowani. Też chcą korzystać z mechanizmów wsparcia WPR

Żądamy zaprzestania dyskryminacji i włączenia branży tytoniowej do mechanizmów wsparcia Wspólnej Polityki Rolnej. Wieloletnie zaniechanie w tym obszarze doprowadziły do drastycznego spadku produkcji tytoniu w Europie. Tymczasem import ma się w najlepsze.
22.02.2021., 19:02h
Podczas spotkania grupy roboczej „Tytoń” Copa-Cogeca, plantatorzy z całej Europy postanowili zwrócić się z apelem do Komisji Europejskiej o wznowienie wsparcia dla branży w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

- Został wystosowany list do Komisji Europejskiej, żeby uwzględnić jakąś formę pomocy dla branży. Chcemy być traktowani jak inne branże rolnicze, a nie po macoszemu – powiedział Ryszard Piątek ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, wiceprzewodniczący grupy roboczej "Tytoń" Copa-Cogeca.

Efekty braku takiego wsparcia widać gołym okiem. W Unii Europejskiej w ciągu 10 lat produkcja spadła z 246 tys. t. do 146 tys. t. tytoniu. A liczba plantatorów zajmujących się tą uprawą zmniejszyła się z 71 tys. do 30 tys. Niestety w toczących się właśnie negocjacjach nad przyszłą Wspólną Polityką Rolną branża tytoniowa ponownie nie została w żadne sposób uwzględniona. Zdaniem plantatorów to polityka wieloletniej dyskryminacji. A problem tym większy, że możliwości zamiany uprawy tytoniu na inne formy działalności rolniczej są bardzo ograniczone.

– Tytoń uprawia się na glebach gorszej jakości, gdzie nie mogą rosną...
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 18:19