Przypomnijmy, że 16 czerwca br. dwa działające w ARiMR związki podjęły uchwałę w sprawie przeprowadzenia strajku w ARiMR. Zgodnie z obowiązującym prawem strajk musi być poprzedzony referendum strajkowym. Z informacji Solidarności Pracowników ARiMR wynika, że rozpocznie się ono już w najbliższy piątek 4. sierpnia i potrwa przez tydzień, czyli do 11 sierpnia.
Wirtualne referendum strajkowe w ARiMR
Referendum odbędzie się w formie online ponieważ Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi ARiMR poinformował wcześniej związkowców, że „przeprowadzenie referendum strajkowego musi się jednak odbywać w taki sposób, żeby nie zakłócać zwykłego toku pracy i obsługi beneficjentów. Nie może zatem odbywać się w godzinach pracy. Nie jest możliwe, by organizacje związkowe miały zbierać głosy „chodząc” po „stanowiskach pracowniczych i dokonać aktu głosowania” w każdej komórce lub jednostce organizacyjnej Agencji”.
O co walczą związkowcy i pracownicy ARiMR?
Spór między związkami zawodowymi działającymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a kierownictwem Agencji ma głównie charakter placowy. Ostatnia decyzja w sprawie podwyżek nie spotkała się z entuzjazmem pracowników na zamknietej grupie w mediach społecznościowych, którzy wycenili ją na 280 zł brutto na osobę.
Zaostrzenie sporu na linii: Solidarność ARiMR - Prezes ARiMR?
W ostatnim czasie można zaobserwować zaostrzenie publicznej dyskusji między związkami zawodowymi a Prezes ARiMR Haliną Szymańską. Na zamieszczony w Internecie filmie Robert Gibała przewodniczący „Solidarności” w ARiMR zarzuca szefowej Agencji, że…. odleciała w kosmos.
W dniu 18 lipca 2023 r. dwie organizacje związkowe będące w sporze zbiorowym wysłały list do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do wiadomości Ministra Finansów, Ministra Rolnictwa i Prezes ARiMR. Nasza redakcja poprosiła wówczas Rzecznika Prasowego ARiMR o komentarz do treści w nim zawartych. Do chwili publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
wk