StoryEditor

Rekompensata z ARR za jabłka z VAT?

Czy członek grupy producentów owoców i warzyw oraz podatnik VAT będzie musiał odprowadzać VAT od rekompensaty za jabłka otrzymanej z ARR?
18.09.2016., 12:09h

Jestem członkiem grupy producentów owoców i warzyw oraz podatnikiem VAT. Otrzymałem decyzję o przyznaniu rekompensat unijnych z ARR za wycofane jabłka. Czy będę musiał odprowadzić VAT od tej rekompensaty i ewentualnie jak to zrobić? – pyta nasz Czytelnik.

Okazuje się, Minister Finansów interpretuje, że producenci rolni mający status podatnika VAT, przekazując owoce i warzywa, dokonują odpłatnej dostawy towarów. W tym przypadku unijna rekompensata, którą otrzymali, jest formą wynagrodzenia. Na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podstawą opodatkowania VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą podatnik otrzymał od nabywcy lub osoby trzeciej. Chodzi także o dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę. MF ustosunkowało się też w tej interpretacji do stawki VAT od takiego wycofania owoców od samych owoców ma to być 5% natomiast od opakowania i transportu – 23%. Inaczej fiskus podchodzi do  rekompensaty za utylizację, uznając, że skoro w tym przypadku nie ma odbiorcy towaru, to nie ma też obowiązku odprowadzenia VAT.

Tak więc, od strony technicznej, po otrzymaniu d...

Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:04