Ten nabór odbywa się jeszcze na starych zasadach – czyli takich jak obowiązywały w ubiegłym roku. Aby sięgnąć po premię na restrukturyzację małego gospodarstwa wnioskodawca musi być ubezpieczony w KRUS, w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzi działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może przekraczać 10 tys. euro.
O kolejności przyznawania pomocy decydować będzie suma punktów, które przyznawane są wg. następujących zasad:
- rodzaj planowanej produkcji (od 1 do 3 pkt);
- kompleksowość biznesplanu (od 0,25 do 7 pkt);
- wpływ na realizację celów przekrojowych (od 1 do 10 pkt);
- docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa:
◦ 16 – 20 tys. euro – 4 pkt,
◦ 12 – 16 tys. euro – 2 pkt;
- wiek wnioskodawcy – jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca nie ma więcej niż 40 lat – 1 pkt;
- zmiana kierunku produkcji – 2 pkt;
- podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika oraz nie prowadzenie działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy – 2 pkt.
Pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał minimum 7 punktów.
Jednak w tym roku ma ruszyć jeszcze drugi nabór na to samo działanie, ale już na nowych zasadach. Jedną z ważniejszych zmian będzie podniesienie limitu wielkości gospodarstwa uprawnionego do skorzystania z pomocy do 13 tys. euro oraz rezygnacja z wymogu ubezpieczenia wnioskodawcy w KRUS. Nabór na nowych zasadach planowany jest na maj br. gi