StoryEditor

Rolnik ryczałtowy a przekazanie gospodarstwa następcy

Pytanie: Jestem podatnikiem VAT od 2008 r., kiedy rozpocząłem budowę obory na 120 szt. bydła. Po zakończeniu budowy obory zakupiłem w latach 2011–2013 maszyny i ciągniki. Od tego momentu w zasadzie już nie inwestuję z myślą o przekazaniu gospodarstwa synowi pod koniec 2019 r. Niestety, syn upiera się, że chce być rolnikiem ryczałtowym, ponieważ obliczył, że zaoszczędzi w ten sposób ok. 20 tys. zł podatku VAT rocznie. Czy jest możliwe takie przekazanie gospodarstwa bez zwrotu VAT?
05.04.2019., 14:04h
Odpowiedź: Z opisanej sytuacji wynika, że w tym gospodarstwie, przy zaniechaniu inwestycji, rolnik-podatnik VAT co miesiąc „traci” średnio 1,7 tys. zł w porównaniu z saldem VAT naliczonego i zwrotu zryczałtowanego. Jest to typowe zjawisko w gospodarstwach średniej wielkości z produkcją mleka i dużym nakładem nieovatowanej robocizny. Punkt widzenia następcy jest zatem prawidłowy, jednak nie ma tutaj możliwości przejęcia gospodarstwa bez konieczności korekty VAT. Możliwość wyłączenia spod VAT przekazania gospodarstwa (przedsiębiorstwa) określony w art. 6 ustawy o VAT jest obwarowany obowiązkiem natychmiastowego uzyskania przez przejmującego statusu czynnego podatnika VAT.

Jeśli przejmujący gospodarstwo będzie rolnikiem ryczałtowym (status „zwolniony”), to towary zakupione z odliczeniem VAT przestaną służyć sprzedaży opodatkowanej. W takiej sytuacji należy sporządzić korektę VAT na dzień przekazania gospodarstwa i odprowadzić VAT zgodnie z art. 91. Prawny obowiązek zapłaty korekty spoczywa na nabywcy gospodarstwa. W omawianym przypadku – z braku dokładnych informacji – można przyjąć, że wcześniej zakupione środki trwałe z odliczeniem VAT ...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 01:06