StoryEditor

Rozliczyć VAT od wierzytelności

Nie wiesz, czy można rozliczyć VAT od przeterminowanych wierzytelności w rolnictwie?
05.07.2017., 11:07h
Jesteśmy grupą producentów warzyw. Mamy przeterminowane wierzytelności za dostarczone odbiorcom warzywa. Chcemy odzyskać przynajmniej część pieniędzy poprzez zbycie tych wierzytelności lub poprzez odzyskanie przy pomocy firmy windykacyjnej. Czy od czynności zbycia wierzytelności trzeba płacić VAT?

Wierzytelność, co do zasady, nie jest towarem ani usługą, ale prawem rzeczowym. Można nim obracać na podstawie KC – zaznacza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Obrót wierzytelnościami jest faktycznie zaliczany do usług pośrednictwa finansowego. Usługi te są zwolnione z VAT, jednak z wyjątkiem usług ściągania długów i faktoringu, które opodatkowane są stawką 23%. Jednak sprzedaż własnej wierzytelności nie może być zaliczona do usług finansowych, ponieważ jest wykonaniem czynności w ramach działalności gospodarczej.  Takie podejście jest także reprezentowane w licznym orzecznictwie krajowym i w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Tak więc, jeżeli dany podatnik sprzedaje własną wierzytelność od swojego klienta, to czynność taka podlega opodatkowaniu PCC, a jeżeli sprzedającym jest przedsiębiorca, który tę wierzytelność nabył w celu jej odsprzedaży lub windykacji to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.

Opr. pł
Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 16:14