StoryEditor

Rusza program wapnowania gleb!

Już od dziś można składać wnioski o dofinansowanie wapnowania gleb rolniczych – zobacz jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie.
01.08.2019., 11:08h

Program wapnowania gleb dotyczy gleb najbardziej zakwaszonych, o pH nie wyższym niż 5,5. Choć jest to program wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jego obsługą zajmują się okręgowe stacje chemiczno-rolnicze. Łącznie program ma pochłonąć minimum 300 mln zł, co ma się przełożyć na podniesienie żyzności ok. 200 tys. ha.


Tylko do 75 ha

Na wsparcie zakupu wapna załapią się rolnicy, których gospodarstwa mają do 75 ha. Dodajmy, że dotacja udzielana jako pomoc de minimis. Oto stawki dopłat do zakupu wapna w zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO), w zależności od wielkości gospodarstwa.

  • do 25 ha – 300 zł/t,
  • 25–50 ha – 200 zł/t,
  • 50–75 ha – 100 zł/t.

Gospodarstwa powyżej 75 ha pozostaną na razie bez dopłat do wapnowania. Ich grunty wg założenia Ministerstwa Środowiska są utrzymywane w lepszej kondycji i w mniejszym stopniu wymagają wapnowania.


Konieczne zalecenia

Co ważne, uzyskanie dotacji do zakupu wapna uzależnione jest od wyników badania gleb i zaleceń co do dawek nawozów wapniowych wydawanych przez okręgowe stacje chemiczno–rolnicze. Kto jeszcze takich badań nie wy...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 23:18