StoryEditor

Samorząd rolniczy o Zielonym Ładzie: jeśli KE nie ustąpi, będziemy protestować

Samorząd rolniczy nie zgadza się na realizację celów strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” w obecnym kształcie. - Jeśli KE nie ustąpi i nie wyjaśni wątpliwości, będziemy protestować razem z naszymi kolegami z innych państw UE – zapowiada Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
10.06.2020., 14:06h
Strategie „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” budzą wiele emocji, ale też pytań i wątpliwości wśród europejskich rolników. Jedną z niewiadomych jest to, czy każdy kraj będzie musiał obniżyć stosowanie pestycydów i nawozów o tyle samo, czy też zostanie ustalony dla wszystkich średni poziom, którego nie będzie można przekraczać. 

- Polska ma jeden z niższych wskaźników stosowania chemii w rolnictwie. Zużywamy ok. 170 kg nawozów mineralnych NPK na ha, podczas gdy średnia w krajach UE wynosi ok. 400 kg. Podobnie jest ze środkami ochrony roślin – polscy rolnicy używają mniej substancji aktywnych na ha w porównaniu do zachodnich kolegów. Jeśli jednak UE zechce narzucić Polsce obcięcie o połowę pestycydów i o 20 proc. nawozów, wówczas konsekwencją będzie znaczna obniżka plonów. A na to nie możemy pozwolić – powiedział Szmulewicz.

W jego ocenie KE nie zgodzi się na to, by kraje dostosowały zużycie nawozów i pestycydów do jednego poziomu. 

- Raczej każdy kraj członkowski będzie miał narzucony limit. Nie wierzę, że nagle Niemcy czy Holandia będą musiały stosować dużo mniej, a Polska czy Bułgaria poz...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:02