Jak się okazuje, również nabycie pojazdu od handlarza nie gwarantuje bezpieczeństwa transakcji. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie maszyny przed zakupem. Można tego dokonać na policji lub w wyspecjalizowanych firmach, które za niewielką opłatą (w stosunku do wartości pojazdu) sprawdzą jego legalność. W przypadku podejrzenia, że dana rzecz pochodzi z kradzieży, policja ma prawo ją zabezpieczyć, przekazując na parking policyjny.
Na postanowienie o takim zabezpieczeniu przysługuje zażalenie. Oczywiście, gdyby okazało się, że traktor nie pochodzi z przestępstwa, zostanie wydany właścicielowi bez konieczności ponoszenia przez niego jakichkolwiek kosztów. Co więcej, gdy zabezpieczenie okazałoby się bezzasadne lub zbyt długie, właściciel ma prawo żądać odszkodowania za poniesione szkody.
W znacznie gorszej sytuacji byłby nabywca traktora, gdyby został on wcześniej skradziony lub wprowadzony nielegalnie na teren Polski. W zasadzie bowiem nabycie nielegalnego sprzętu, poza wyjątkowymi przypadkami, oznacza jego utratę.
W takich przypadkach pozostaje dochodzić od sprzedawcy zwrotu zapłaconej ceny, co najczęściej jest niemożliwe, gdyż c...