Odpowiedź: Ustawa o VAT wprowadza szczególne warunki rozliczenia VAT z faktur VAT-RR po stronie nabywcy – podaje Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz redakcyjny ekspert VAT.
Zgodnie z art 116 ust. 6 pkt 2 Ustawy prawo nabywcy do zwiększenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 (zwrot zryczałtowany) o zryczałtowany zwrot podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty pod warunkiem, że zapłata należności za produkty rolne, w tym również kwota zryczałtowanego zwrotu podatku nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia od dnia zakupu.
Od tej zasady jest wyjątek w postaci umownego określenia przez strony dłuższego niż 14-dniowy termin płatności. Zatem moment (miesiąc) rozliczenia VAT jest „sztywno” związany nie z datą wydania faktury, ale z prawidłową datą zapłaty należności. Ustawodawca nie dał tutaj żadnej alternatywy.
Przypomnijmy, że prawo do rozliczenia VAT od „zwykłej” faktury jest związane z datą dostawy, a rozliczenie nastąpić za miesiąc dostawy lub w dwóch miesiącach następnych. Brak terminowej zapłaty należności rolnikowi ryczał...