Akcjonariusz spółki akcyjnej może wyzbyć się akcji przede wszystkim poprzez ich zbycie (sprzedaż, darowiznę). Utracić akcje można również poprzez ich umorzenie oraz wykup przez samą spółkę. Nie wdając się w szczegóły, zbycie akcji przez akcjonariusza w zasadzie zależne jest wyłącznie od jego woli. Jeśli natomiast chodzi o umorzenie akcji, może ono nastąpić za jego zgodą (umorzenie dobrowolne) albo bez jego zgody (umorzenie przymusowe).
Akcje mogą być umorzone jednak tylko w przypadku, gdy statut spółki akcyjnej tak stanowi i na zasadach w nim określonych.
Akcje mogą być umorzone jednak tylko w przypadku, gdy statut spółki akcyjnej tak stanowi i na zasadach w nim określonych.
Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych lub uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem i podlega ogłoszeniu. Innymi słowy, tylko walne zgromadzenie podejmuje decyzję o umorzeniu przymusowym.
Każdy akcjonariusz ma prawo wziąć udział w walnym zgromadzeniu i głosować w sprawie ewentualnego umorzenia akcji, bowiem informacja o uchwale ...