StoryEditor

Stawka VAT na sprzedaż własnego drewna

Nasz Czytelnik pyta: Z jakim VAT mam sprzedawać swoje drewno opałowe i tartaczne innym rolnikom i podmiotom? Jestem vatowcem.
18.10.2017., 12:10h
Odpowiedź: Problem sprzedaży drewna z gospodarstwa rolnego przez podatnika czynnego VAT dotyczy w istocie zastosowania właściwej klasyfikacji PKWiU i stawki VAT – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.  Drewno z własnego lasu można sprzedawać – w ujęciu postaci technicznej – jako drewno w kłodach oraz jako drewno pocięte na krótsze odcinki, dostosowane do spalania np. w kominkach. Pomijamy tutaj sprzedaż drewna pociętego na deski, krawędziaki itp. materiał budowlany, bo to jest już produkt przetworzony, ze stawką 23%.

Drewno w kłodach na cele budowlane (np. drewno tartaczne, dłużyce itp.) ma kod PKWiU 02.20.12.0 oraz 02.20.11.0. i jako takie może być sprzedawane ze stawką 23%. Taka stawkę stosują też Lasy Państwowe. Pod symbolem PKWiU 02.20.14.0 znajduje się „Drewno opałowe”, dla którego stosuje się stawkę obniżoną 8%, przy czym ustawodawca nie uzależnił preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, dla drewna opałowego od sposobu jego pakowania bądź sprzedaży luzem.

Zatem, jeśli rolnik – vatowiec  sprzedaje swoje drewno innym osobom lub podmiotom z przeznaczeniem na opał, musi zastosować stawkę 8%....
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:03