StoryEditor

Stopy procentowe nadal niskie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego ma poziomie ustalonym w marcu br. i utrzymanym w kwietniu br.
07.05.2015., 10:05h

Przypomnijmy, że od dwóch miesięcy stopy procentowe są najniższe od momentu urynkowienia gospodarki w 1989 roku. Cztery podstawowe stopy procentowe NBP wynoszą obecnie odpowiednio w skali rocznej:

  • stopa referencyjna 1,50%,
  • stopa lombardowa 2,50%,
  • stopa depozytowa 0,50%,
  • stopa redyskonta weksli 1,75%.

To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy kredytów i tych, którzy zamierzają się o nie ubiegać, bowiem ich oprocentowanie nadal będzie niższe niż w styczniu i lutym br. i takie same jak w marcu i kwietniu br.

W komunikacie wydanym po swoim posiedzeniu RPP napisała: "Wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany, przy czym w 2015 r. oczekiwane jest jego nieznaczne przyspieszenie. W strefie euro utrzymuje się relatywnie niska dynamika aktywności, ale napływające informacje sygnalizują stopniową poprawę koniunktury. W Stanach Zjednoczonych – mimo osłabienia dynamiki PKB w I kwartale – oczekiwana jest kontynuacja ożywienia gospodarczego. Z kolei u wschodnich partnerów handlowych Polski, tj. w Rosji i na Ukrainie perspektywy gospodarcze pozostają niekorzystne. Po silnym i długotrwałym spadku, ceny ropy na rynkach światowych nieznacznie wzrosły w ostatnim okresie. Przyczyniło się to do osłabienia tendencji dezinflacyjnych w wielu krajach. Dynamika cen na świecie pozostaje jednak bardzo niska, a w wielu gospodarkach europejskich – ujemna. W tych warunkach główne banki centralne utrzymują stopy procentowe w pobliżu zera, a EBC kontynuuje program skupu aktywów, co sprzyja wzrostowi cen aktywów finansowych w wielu krajach europejskich".

Od kwietniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych na marcowym poziomie polski złoty cały czas ma silną pozycję wobec euro i dolara. Według kursu Nardowego Banku Polskiego z 7. maja 1 euro kosztowało 4,05 zł, a 1 dolar – 3,61 zł. bcz

Źródło: NBP

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:11