Pierwszym z nich jest zdolność do generowania i kumulowania nadwyżek z bieżącej produkcji. Kolejnym jest dostosowanie skali inwestycji do potrzeb rynku i możliwości gospodarstwa – zwłaszcza w przypadku nowej działalności, produktów wrażliwych oraz o kierunkowym zbycie. Nie należy zapominać o przestrzeganiu zasad finansowania aktywów trwałych i obrotowych. Uwzględnione powinny być wszystkie elementy finansowe inwestycji, w tym wkład własny, koszty kwalifikowane, środki na VAT, dotacje i zaliczki, dodatkowe środki obrotowe. Można też wykorzystywać narzędzi finansowe (IRS, TWW, leasing, faktoring itp.).
Planując inwestycję, trzeba określić potrzeby obrotowe i dbałość o płynność finansową. Mówiąc o płynności trzeba pamiętać o tym, że „gotówka zawsze jest królem” – (ang. cash is the king). Ważne są terminy płatności zobowiązań i otrzymywanych należności oraz znajomość specyfiki branży i właściwego zarządzania gotówką. - Potrzeby obrotowe i dbałość o płynność finansową to m. in. dotrzymywanie terminów płatności zobowiązań i otrzymanych należności (COG), specyfika branży i właściwe zarządzanie gotówką. Poza tym, składa się na to specyfika branży i właściwe zarządzanie gotówką - mówi Jakub Kempczyński z BGŻ BNP Paribas.
Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas inwestycji? Możemy wyróżnić wśród nich:
- niewłaściwą skalę i terminarz inwestycji;
- finansowanie majątku kredytami obrotowymi;
- niewystarczający wkład własny;
- brak środków obrotowych na potrzeby zwiększonej produkcji;
- inwestycja niedostosowana do posiadanych zasobów i/lub przeinwestowanie w wybranych jej elementach;
- inwestycje „na zapas” – aktywa muszą pracować.
Prelegent wspomniał także o tym, jak ważne jest planowanie. - W biznesie najważniejsza jest przewidywalność. Zawsze trzeba mieć tzw. plan B. Lepiej być przygotowanym na różne możliwości - tłumaczył Kempczyński. gi