StoryEditor

Tarcza antyinflacyjne kończy się w grudniu. Co ze stawkami VAT na gaz, paliwo i nawozy?

Z końcem 2022 roku wygasną obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Rząd twierdzi, że to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na ich przedłużenie i zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej ale w innej formie.
07.11.2022., 17:11h

Tarcza antyinflacyjna zakłada m.in. obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Paliwa obejmuje dzięki temu 8-proc. VAT, ale nawozy i gaz już VAT w wysokości 0 proc. Taka stawka jest też na niektóre podstawowe produkty żywnościowe. Ale obecne rozwiązania funkcjonują tylko do końca roku i wszystko wskazuje na to, że nie będą przedłużone.

Sprzeciw ze strony Brukseli?

Dziennika Gazeta Prawna poinformował dzisiaj, że Komisja Europejska przekazała polskiemu rządowi wątpliwości dotyczące rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej. Chodzi właśnie o obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Bruksela do tej pory przymykała na to oko, teraz nie chce zgodzić się na utrzymanie tego stanu rzeczy jako niezgodnego z unijnymi przepisami. W praktyce oznacza to, że Nowy Rok przywitamy kolejnymi podwyżkami cen paliw, gazu i nawozów.

Co na to rząd?

- Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy. Jednak głównie ze względu na to, że nie mamy zgody ze strony Komisji Europejskiej wręcz przeciwnie są groźby, że będą nakładane kolejne kary jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, tych obniżek stawek podatku VAT, to chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przez inflacją - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie piekarniczo-cukierniczej Alania w Kuligowie w województwie mazowieckim.

Szef rządu wyjaśnił, że obędzie się to poprzez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne aby były one buforem tego powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu . - Tarcza antyinflacyjna pozostaje, ale w innym kształcie – dodał M. Morawiecki.

Jednocześnie zapewnił, że rząd będzie walczył o utrzymanie obniżonego VAT-u na żywność.

- Tak długo jak się da utrzymamy i mam nadzieję, że tu nie będzie sprzeciwu ze strony Komisji Europejskiej, zerowe stawki VAT na żywność – mówił M. Morawiecki.  

 wk

 

 

 

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:14