– Wprawdzie o taką możliwość zabiegały inne państwa UE, ale potwierdzam, że resort rolnictwa zamierza z niej skorzystać - poinformował nas rzecznik prasowy MRiRW Witold Katner.
Przypomnijmy, że o zamiarze wydłużenia tego terminu poinformował o tym pod koniec minionego tygodnia unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Swoją propozycję Komisja Europejska uzasadnia troską o ewentualne opóźnienia administracyjne w poszczególnych krajach członkowskich, które mogą nastąpić w związku z wdrażaniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. KE nie chce, by przez przeszkody administracyjne ucierpieli beneficjenci płatności, czyli rolnicy. Wydłużenie aktualnie obowiązującego terminu (15. marca - 15. maja - przyp. red.) pozwoli im na uniknięcie ewentualnych kar. Obecnie za każdy dzień opóźnienia potrącany jest 1 proc. należnych rolnikowi dopłat. Z propozycji Komisji mogą skorzystać wszystkie kraje członkowskie.
W Polsce przyznanie płatności obszarowych stara się co roku blisko 1,35 mln wnioskodawców. W trwającym aktualnie naborze w ciągu pierwszego tygodnia do ARiMR wpłynęło ponad 40 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych i zwierzęcych. Jednak zasady wypełniania wniosków, przyznawania płatności oraz ich naliczania różnią się od dotychczasowych z uwagi na nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. bcz
Źródło: KE, MRiRW