Jednak trwają prace w MF nad wprowadzeniem od 1 stycznia 2019 r. obowiązkowego split payment dla wszystkich transakcji VAT. Podobne rozwiązania funkcjonują tylko w kilku krajach europejskich, m.in. w Republice Czeskiej, Chorwacji i Włoszech. Sama zasada podzielonej płatności jest prosta i polega na tym, że sprzedawca – decyzją nabywcy - będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpłynie na jego specjalne konto VAT. Z tego konta sprzedawca może płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców. Różnica będzie mogła być odprowadzana do urzędu skarbowego.
W szczegółach to rozwiązanie wcale nie jest proste i wymaga od podatnika czynnego VAT znacznie większej niż obecnie uwagi, w szczególności ze względu na ową dobrowolność stosowania przez nabywcę i to bez obowiązku informowania o tym sprzedawcy. Pojawiają się też obawy o pogorszenie płynności finansowej niektórych podatników.
Należy pamiętać, że w systemie split payment środki zgromadzone na specjalnym koncie VAT są formalnie własnością podatnika, ale podatnik ma bardzo ograniczony wpływ na dysponowanie tymi środkami....
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
VAT dla rolnika – już działa split payment!
1 lipca zaczęły działać zapisy Ustawy o VAT o podzielonej płatności. Jest to kolejne narzędzie fiskusa na uszczelnienie systemu VAT. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne i dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy czynnymi podatnikami VAT.