Faktycznie, z punktu widzenia art. 15 ust. 4 Ustawy VAT, tylko jedna osoba w gospodarstwie prowadzącym działalność rolniczą może złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT i być czynnym podatnikiem VAT – mówi Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej.
W omawianym przypadku, zgodnie z przepisami, tylko mąż ma prawo posiadać NIP dla gospodarstwa rolnego i dla obu działalności usługowych, ponieważ te działalności mieszczą się w zakresie działalności rolniczej. W praktyce – a dotyczy to kilku tysięcy przypadków – US rejestrowały kilku podatników VAT na jednej działalności rolniczej, ponieważ prawdopodobnie nie dysponowały informacjami o stanie posiadania gospodarstwa rolnego osób zgłaszanych.
W omawianym przypadku US toleruje, póki co, dwoje podatników na jednej działalności rolniczej, ale prędzej czy później należy się spodziewać innego obrotu sprawy. Uprzedzając to, racjonalnym działaniem będzie doprowadzenie do stanu, w którym nie będzie konfliktu wynikającego z art. 15 ust. 4. Ponieważ nie wiemy, czy żona, oprócz działalności rolniczej w zakresie usług rolniczych faktycznie wykonuje także działalności nierolnicze, możemy rozważyć następujące rozwiązania:
1. żona prowadzi wyłącznie usługi rolnicze – jedynym sposobem będzie zakończenie działalności gospodarczej, dokonanie spisu z natury towarów i materiałów (art. 14 Ustawy o VAT) i odprowadzenie VAT od tego spisu a także wyrejestrowanie się z ewidencji podatników czynnych VAT. Po zapłacie VAT od pozostałości likwidacyjnej, składniki majątkowe pozostają własnością tej osoby i mogą być np. przekazane do gospodarstwa męża. Można rozważyć wcześniejszą sprzedaż – na fakturę VAT – tych składników (nawet mężowi), tak aby remanent likwidacyjny był zerowy. Teoretycznie można by rozważyć wystąpienie do IS o indywidualną interpretację co do możliwości przekazania bez VAT maszyn rolniczych z działalności żony do gospodarstwa lub działalności usługowej męża – wszak jest to, zgodnie z Ustawą o VAT, jedna i ta sama działalność rolnicza. Niestety, nie ma jeszcze w tej sprawie utrwalonej praktyki orzeczniczej.
2. żona prowadzi także działalność nierolniczą, np. transport i chce taką działalność nadal prowadzić – w tym przypadku żona powinna formalnie zmienić zapis w ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG) poprzez wykreślenie PKD dla usług rolniczych. W dalszym ciągu pozostanie podatnikiem czynnym VAT dla tych czynności. Ponieważ jednak maszyny rolnicze wykorzystywane dla usług rolniczych przestaną być wykorzystywane dla działalności opodatkowanej, najlepiej wycofać je do majątku osobistego (należy w tym przypadku naliczyć 23% VAT od wartości rynkowej netto) lub sprzedać, także ze stawką 23% VAT.
Po przeprowadzeniu tych operacji dla działalności rolniczej będzie tylko jeden podatnik czynny VAT.
Seminaria VAT zapraszają
Styczeń 2018 niesie sporo zmian w VAT, które dotkną także rolników. Wśród nich wyróżnić można: jednolity plik kontrolny, split payment, obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a już elektroniczne.Od 1 stycznia br. podatnicy VAT będą zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie tzw. jednolitego pliku kontrolnego.
W przypadku split payment pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta. Od 1 kwietnia 2018 r. dla osób będących podatnikami czynnikami VAT i posiadającymi konta bankowe firmowe, banki będą musiały założyć subkonta, na które przelewany będzie VAT. Jeśli rolnik w rozliczeniu z kontrahentem zdecyduje się na split payment, zyskuje. Zwalnia go z solidarnej odpowiedzialności za rozliczenie VAT, jeśli okaże się, że nawet wbrew swej wiedzy, handlował z nieuczciwym przedsiębiorcą, nie rozliczającym VAT.
Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi omawialiśmy na naszych trzech listopadowych seminariach VAT w Płońsku, Łomży i Brzozie k. Brodnicy.
Jest szansa jeszcze się spotkać w lutym br.: druga tura warsztatów VAT w woj. opolskim, łódzkim i wielkopolskim. Szkolenia z przerwą na posiłek trwają od 10.00 do 15.00. Rejestracja online: promocyjna cena dla prenumeratorów TAP. Naszym prelegentem jest Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, a spotkanie moderuje dr Piotr Łuczak, z-ca redaktora naczelnego top agrar Polska. Opr. pł
Zapraszamy! Zapisz się!