1. lipca br. weszła w życie nowa, zmieniona matryca stawki podatku VAT oraz sposób klasyfikacji towarów z zakresu nasienia zwierząt hodowlanych, w tym bydła. Zdecydowano się na podniesienie stawki podatku VAT z 8% do 23%. Zdaniem posłanki Urszuli Nowogórskiej taka decyzja rządu doprowadzi do wzrostu cen na materiał genetyczny w postaci nasienia samców zwierząt gospodarczych, co z kolei będzie odzwierciedleniem wzrostu kosztów produkcji mleka i zmniejszenia jej rentowności.
- Wyższa stawka podatku VAT mocno da się we znaki małym, jak i średnim gospodarstwom, w tym tzw. rolnikom ryczałtowym, którzy zostaną pozbawieni możliwości odliczenia VAT-u naliczonego na podstawie faktur dokumentujących poszczególne zakupy. Decyzja o poniesieniu stawki VAT spowoduje również zwiększenie importu nasienia oraz spadek konkurencyjności polskich podmiotów gospodarczych, co budzi wielkie obawy rolników, producentów i przedsiębiorców dostarczających ww. nasienie na polski rynek – napisała posłanka Nowogórska w interpelacji, w której pyta resort rolnictwa co zamierza zrobić z 15% podwyżką VAT-u.
W odpowiedzi MRiRW przypomniało, że wprawdzie sprawy dotyc...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
VAT na materiał genetyczny – czy wróci stawka 8%?
Ministerstwo rolnictwa chce przywrócić preferencyjną 8% stawkę VAT na materiał genetyczny. Jego zdaniem ostatnia podwyżka może doprowadzić do spadku produkcji mleka. W tej sprawie toczą się rozmowy z resortem finansów, który musi podjąć ostateczną decyzję.