Wcześniejsze orzecznictwo NSA w tej sprawie było odmienne. Na przykład w wyrokach z 5 października 2018 r. (sygn. akt I FSK 1639/16) i 25 maja 2017 r. (sygn. akt I FSK 1558/15) sąd uznał, że odszkodowania otrzymywane przez rolników za wywłaszczone grunty pod drogi nie muszą być pomniejszane o tę daninę. Podkreślił, że nie można twierdzić, że rolnicy dokonują dostawy gruntu w ramach działalności rolniczej, z tego tylko powodu, iż są zarejestrowanymi podatnikami tego podatku.
Z czasem zmieniło się orzecznictwo w tej sprawie. W wyroku z 6 grudnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 2089/16) NSA stwierdził, że skoro grunt ten był wykorzystywany w objętej podatkiem VAT działalności rolniczej, jego dostawa nie następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym, ale w ramach czynności opodatkowanych. Tak samo sąd ten uznał w wyroku z 19 marca 2019 r. (sygn. akt I FSK 347/17).
Omawiane na wstępie rozstrzygnięcie dopełnia niekorzystną dla rolników linię orzeczniczą. Rolnik, którego sprawą sąd się zajmował uzasadniał, że wywłaszczone działki nie były nigdy wykorzystywane na cele pozarolnicze, nie są zabudowane, należą do jego prywatnego majątku. Argum...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
VAT za działki wywłaszczone pod drogę
Po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że za ziemię zabraną pod budowę drogi należy zapłacić podatek VAT. Tak wynika z wyroku NSA z 11 czerwca 2019 r. (sygn. akt I FSK 781/17).