StoryEditor

W marcu ruszy nabór dla młodych rolników

Jeszcze w tym miesiącu młodzi rolnicy będą mogli starać się o przyznanie premii w wysokości 100 tys. zł w ramach działania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników". Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 31 marca i trwać będzie do 29 kwietnia br. – podaje ARiMR.
17.03.2016., 15:03h

Wnioski należy składać w biurach powiatowych Agencji, właściwych ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Projekt finansowany jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach którego dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro. Jest to już drugi nabór wniosków o takie wsparcie, poprzedni trwał od 20 sierpnia do 2 września 2015 r.

Co się zmieniło?
Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie premii ułatwi dotychczasowe zasady udzielania pomocy młodym rolnikom. Jak podaje ARiMR najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będą mogli uzyskać  wnioskodawcy, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie. Przepis ten dotyczy także tych, którzy ubiegali się o premię dla młodych rolników już w ubiegłym roku.

Nowe przepisy mówią, że o premię może starać się każdy, kto:

  1. ma nie więcej niż 40 lat,
  2. posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe,
  3. rozpoczął urządzanie gospodarstwa, tzn. stał się właścicielem lub przejął w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha, nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy,
  4. przed dniem rozpoczęcia urządzania gospodarstwa:
  • nie wystąpił m.in. o: przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich, pomoc finansową na operację typu "Premie dla młodych rolników" w ramach PROW 2014-2020, pomoc finansową w ramach PROW 2007-2013 na działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom" i "Korzystanie z usług przez rolników i posiadaczy lasów" oraz pomoc finansową w ramach PROW 2004-2006 na działanie "Ułatwienie startu młodym rolnikom" jak również nie wystąpił o pomoc finansową w ramach Programu SAPARD,
  • nie był posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stada,
  • nie prowadził działu specjalnego produkcji rolnej.


Co pozostało bez zmian?
Młody rolnik nadal ma 3 lata na osiągnięcie wymaganych kwalifikacji zawodowych, liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Utrzymano wymaganą dotychczas wielkość ekonomiczną gospodarstwa, która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i większa niż 150 tysięcy euro.

Wielkość użytków rolnych
Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższej niż krajowa – gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może przekraczać 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Dla kogo wsparcie?
W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów.
Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Młody rolnik zobowiązany będzie m.in. do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach:

  • w wysokości 80% - po spełnieniu przez rolnika wymaganych warunków (w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy),
  • w wysokości 20% - po realizacji biznesplanu.


Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70% tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.   dj

Fot. Czekała

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 06:28