StoryEditor

Wiceminister: 90% rolników ma pieniądze na kontach

Wypłata dopłat bezpośrednich za 2015 rok oraz stan realizacji PROW – sprawozdanie z realizacji tych działań przedstawił w Sejmie wiceminister Ryszard Zarudzki.
13.04.2016., 11:04h

90% rolników otrzymało już dopłaty bezpośrednie – przekonywał w Sejmie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki. Kto jeszcze musi poczekać na przelewy z ARiMR? Przede wszystkim najwięksi rolnicy oraz ci, którzy mieli kontrole w swoich gospodarstwach. Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało również walkę o wyrównanie dopłat bezpośrednich po 2020 roku.

Na dopłaty bezpośrednie za 2015 r. przeznaczonych jest 14 mld zł. Tymczasem ostatnie dane pokazują, że na kontach rolników jest już 10,5 mld zł. – Sytuacja jest pod kontrolą, a kryzys opanowany. Pracujemy bardzo intensywnie i zrobimy co w naszej mocy, aby taka sytuacja się już nie powtórzyła - mówił do posłów z sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Zarudzki odnosząc się do tegorocznych opóźnień w wypłatach płatności obszarowych.

Wiceminister Zarudzki przedstawił również na podkomisji stałej ds. monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej tempo wydawania pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – W przypadku PROW na lata 2014-2020 jesteśmy na samym początku, bo wypłaciliśmy zaledwie 4% środków. Ale proszę zwrócić uwagę, że PROW został zatwierdzony przez Komisję Europejską w grudniu 2014 roku, a pierwsze nabory wniosków od rolników odbyły się tuż przed wyborami - zaznaczył Ryszard Zarudzki. 

Dużo lepiej jest z PROW-em na lata 2007-2013. – Tu zagospodarowanych jest 99,9% funduszy i żaden grosz nie zostanie zmarnowany – przekonywał Zarudzki.
Wiceminister rolnictwa poinformował również posłów o toczących się pracach nad zasadami Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W MRiRW został powołany zespół, który ma opracowywać jednolite stanowisko w tej sprawie. Będzie prezentowane podczas negocjacji na forum Unii Europejskiej.

– Naszym zdaniem UE powinna utrzymać finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na dotychczasowym poziomie i powinno to być finansowanie z unijnego budżetu. Tym samym polski rząd będzie się sprzeciwiał wszelkim formom renacjonalizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Dla polskich rolników najważniejsze jest wyrównanie dopłat bezpośrednich, tak, aby zapewnić równe warunki konkurencji na jednolitym rynku – zapowiedział wiceminister Zarudzki.
wk

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:12